Božena Němcová nebyla cynická krasavice, své vztahy odstonala, přibližuje spisovatelka Bittnerová
„Pro mě je velmi aktuální příběh Divé Báry, to je velmi nadčasové téma,“ vysvětluje spisovatelka Martina Bittnerová, když přijde v Hostu Radiožurnálu řeč na to, jaký přesah má Božena Němcová a její díla do dnešní doby. Čtvrtého února uplyne 200 let od jejího narození a chystá se řada vzpomínkových akcí a projektů. Proč dnešní češtináři nechtějí Boženu Němcovou zařazovat do povinné četby na školách? A jaké bylo manželství spisovatelky?
Související
-
Ondřej Sekora příběhy vyprávěl a rozkresloval. To dnes umí málokdo, říká autor dokumentu
Ruční animace se dnes ztrácí a proměňuje, říká Pavel Jirásek, autor dokumentu o výtvarníku Ondřeji Sekorovi. Jaká byla původní podoba všestranného pracanta Ferdy Mravence?
-
Robert Fulghum se v Česku cítí jako doma: Vaše povaha je úžasná, Češi jsou blázni správným způsobem
Americký spisovatel Robert Fulghum je na návštěvě v Česku. Proč se nejlepší příběhy stávají v tramvajích? A co má společného s Járou Cimrmanem? Ptala se Lucie Výborná.
-
Božena Němcová: Babička
V podání herečky Růženy Naskové čteme z románu české prozaičky, publicistky, autorky a sběratelky pohádek Boženy Němcové. Připomínáme tak 200. výročí jejího narození.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.