Ondřej Sekora příběhy vyprávěl a rozkresloval. To dnes umí málokdo, říká autor dokumentu o výtvarníkovi

25. září 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ondřej Sekora se vypracoval díky talentu a neskutečné pracovitosti.

V 50. letech minulého století hledali v televizi někoho, kdo může uchvátit děti. A to uměl právě Ondřej Sekora, autor Ferdy Mravence, který se narodil před 120 lety. „Stačila tužka, papír a začal vyprávět příběhy…,“ přibližuje autor televizního dokumentu a všestranném výtvarníkovi Pavel Jirásek. Trendem dnešní doby je podle něj 3D technika a moderní ilustrační metody. Vytrácí se česká loutka a ruční animace?

Jak vznikl nápad na Ferdu Mravence a jeho první podoba? Poslechněte si také archivní rozhlasový rozhovor s Ondřejem Sekorou z roku 1959:

Rozhovor byl natočený na návštěvě výtvarníka při příležitosti jeho šedesátých narozenin.

autoři: Lucie Výborná , prh | zdroj:
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.