Fenomén Foglar
Reálné předobrazy Rychlých šípů: Jak se Jindra Hojer seznámil s Jaroslavem Foglarem
Napadlo vás někdy, jestli jsou postavy z knížek nebo z filmů skutečné? A jestli ano, jak moc se liší? A jak se s autorem své literární podoby seznámili? To všechno ve druhém díle seriálu o foglarovkách prozradí Jindra Hojer, jeden z party Rychlých šípů.
„Přišel za mnou Jestřáb, že by potřeboval moje jméno do seriálu,“ říká dnes čtyřiadevadesátiletý Jindřich Hojer. Žije v domově pro seniory v Pardubicích. Pro jeho optimismus a veselou povahu ho tam mají všichni rádi. Nad nabídkou Jaroslava Foglara stát se hrdinou z knížky tehdy ale zaváhal: „Já jsem jako poslušný chlapec pravil, že se musím zeptat maminky. Maminka mi poradila, abych se zeptal Jestřába, co to bude za postavu. A ten mě ujistil, že postava mi hanbu dělat nebude.“
Jaroslav Foglar měl o charakteru Jindry Hojera z Rychlých šípů jasno. V předmluvě k prvnímu knižnímu vydání napsal: Jemný, veselý chlapec, statečný a věrný jako ostatní, opovrhující násilím a nespravedlností, vždy ochotný pomoci tomu, kdo je v nouzi. Právě díky této vlastnosti se seznámil s Mirkem a Jarkou. Ukryl je na dvoře ve velké bedně před Černými jezdci, ačkoli oba hochy tehdy ještě neznal a pomáhat jim nemusel.
Jedním z Jestřábových odkazů je Skautská nadace Jaroslava Foglara, která podporuje činnost skautských organizací a skupin. Od roku 2002 přispívá zejména na nákup a opravy skautských kluboven, tábořišť a jiných nemovitostí. Svoji činnost financuje z darů osob i firem a z dědictví po skautech. Ve své závěti na ně myslel právě také skautský vůdce Jaroslav Foglar.
V knize to byl Mirek Dušín a Jarka Metelka, kteří Jindru Hojera vzali mezi sebe. Za seznámením Jindřicha Hojera s tvůrcem Rychlých šípů Jaroslavem Foglarem stáli i ve skutečnosti dva kluci. „Václav Černý a Jarmil Mokrý Burghauser. Tihle dva kluci se mnou chodili do gymnázia. O přestávce jsme se procházeli po chodbě a kluci si vyprávěli, jaké je to ve skautském oddíle. Já poslouchal, oči navrch hlavy, a když jsem přišel domů, řekl jsem mamince, že bych chtěl chodit taky do Skautu.“
Skautský veterán znal Jindru Hojera i Jaroslava Foglara. Jan Pavlásek dodneška nosí skautský stejnokroj

Letos v říjnu bude slavit 95. narozeniny, je jen o pět let mladší než naše republika. V Blažkově na Žďársku žije jen posledních pár let, ale na Vysočinu přišel z Prahy už dříve. „Jsem tady od velikonoc roku 1952, kdy jsem dostudoval Veterinární fakultu v Brně a nastoupil jsem jako veterinář a bydleli jsme ve Veselí, což je malá vesnička kousek nad Dalečínem,“ vzpomíná Jan Pavlásek.
Skutečný Jindra Hojer si na první setkání s Jestřábem pamatuje dodnes: „Jestřáb si mě prohlédl od hlavy až k patě a zeptal se, zda bych chtěl chodit k nim do oddílu. Pak mi podal levou ruku, ta prý je od srdce. Já mu podal svou a tím mě vzal na zkoušku.“
A proč se Jindra Hojer stal jedním z Rychlých šípů? Podle něj byla motivace Jaroslava Foglara docela jednoduchá: „Myslím, že se mu líbilo jméno Jindra. Jeho dědeček byl Jindřich, jeho tatínek byl Jindřich a já jsem byl první Jindra v oddíle.“ Podle Jidry Hojera ostatní hrdinové Rychlých šípů neměli předobraz v reálných osobách. Alespoň o nich neví.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...