Fenomén Foglar

Nové vydání Chaty v Jezerní kotlině ilustroval Pavel Čech, dětský fanoušek foglarovek

Splněný klukovský sen: když výtvarník dostane nabídku ilustrovat knihu milovanou v dětství. K inspiraci může využít všechny svoje dávné dobrodružné výlety do přírody. Aspoň tak to udělal Pavel Čech, když měl nakreslit obrázky k novému vydání Foglarovy Chaty v Jezerní kotlině. S čím bojoval nejvíc?

O novém vydání foglarovky Hoši od Bobří řeky, kterou ilustrovala Ester Kuchynková, jsme psali v prvním díle seriálu. Nezůstalo ale jen u ní. Už za pár týdnů znovu vyjde taky Chata v Jezerní kotlině. Ilustroval ji autor Mapy stínadel a obdivovatel Jaroslava Foglara Pavel Čech.

Čtěte takéVe Foglarově bytě vznikne rezidence pro autory komiksů.

Chata v Jezerní kotlině vypráví o přátelství dvou kluků, kteří objevují skrytá zákoutí v přírodě za městem. Knihu v dětství několikrát četl výtvarník Pavel Čech, který nové vydání ilustroval. Sám byl už tehdy příběhem tak okouzlen, že hledal svoji vlastní Jezerní kotlinu... „Naivně jsem se vydával do těch nejhlubších lesů a bez pomoci map jsem v nich pátral po něčem takovém. Samozřejmě jsem si tam našel to svoje údolíčko. Žádný vodopád tam sice nebyl, ale v dětské fantazii jsem to prožíval úplně stejně, jako Ludva. A měl jsem i tu spřízněnou duši v podobě mého kamaráda, se kterým jsme napodobovali věci, které dělali.“

Jaroslav Foglar v knize popsal hlavní hrdiny přesně – a Pavel Čech je kreslil s jasnou představou: „Ludva je blonďák, hloubavý chlapík, co leží v knížkách a je hubený. Pavel ho učí, jak cvičit a jak získat fyzičku. Pavel má tatínka boxera a je fyzicky zdatný, takže se doplňují.“

kun.jpg

Součástí příběhu Chaty v Jezerní kotlině jsou indiáni, srdeční záležitost i pro výtvarníka Pavla Čecha. Jak ale přiznává, musel bojovat s jedním zásadním problémem… „V příběhu je indián na vzpínajícím se ryzákovi, a ten mi dal práci, protože koně neumím. Zdeněk Burian říkal, že kdo umí namalovat koně, tak umí namalovat všechno. Takže já vlastně neumím nic,“ směje se. Chata v Jezerní kotlině by měla vyjít těsně před Vánoci.

Spustit audio