Fenomén Foglar
Foglar je i pro holky: Ester Kuchynková ilustrovala nové vydání Hochů od Bobří řeky
Příběhy Jaroslava Foglara nestárnou. Původní vydání se předávají z generace na generaci. Jeho odkaz žije i ve skautských oddílech. Systém získávání bobříků totiž vymyslel Jaroslav Foglar. Rychlé šípy letos oslaví 80. narozeniny. Nové vydání kultovní knihy Hoši od Bobří se dočkalo aktualizovaných ilustrací. Ester Kuchynková chce pro Foglarovy hrdiny nadchnout současné děti. Poslechněte si reportáž Reginy Květoňové.
„Říkejte mi Rikitan,“ přál si mladý muž. „Je to sice trochu divné jméno, ale myslím, že si na ně zvyknete,“ načetl před čtyřiadvaceti lety Alfred Strejček pro rozhlas ukázku z knihy Hoši od Bobří řeky. Rikitan byl pro mnoho chlapců velkým idolem.
Čtěte takéOBRAZEM: Foglarovi Hoši od Bobří řeky mají novou tvář, ‚skautskou bibli‘ ilustrovala studentka
Jiří Stegbauer byl tehdy malý kluk, dnes je popularizátorem osobnosti a díla Jaroslava Foglara. Myslel si, že Jestřáb bude vypadat právě jako Rikitan: „Ale on byl vizáží úplně jiný, což bylo zklamání. Představovali jsme si urostlého chlapa, jak ho Foglar vylíčil, ale on připomínal spíš starého Indiána.“ Jiří Stegbauer se ale brzy přesvědčil, že síla Jaroslava Foglara spočívá v něčem úplně jiném. „Původní rozčarování z toho, že Jaroslav Foglar nevypadá jako Rikitan, zastínila jeho vlídnost a příjemné vystupování.“
Jaroslav Foglar dokázal děti nadchnout. Psal příběhy, které chtěly prožít na vlastní kůži. A klučičí příběhy bavily i děvčata. Tehdy i dnes. Potvrzuje to třeba výtvarnice Ester Kuchynková, která ilustrovala nové vydání knihy Hoši od Bobří řeky. „My jsme se vždycky s kamarádkou hádaly, kdo má radši Červenáčka a kdo bude Červenáček, když jsme si hrály na Rychlý šípy. V partě nás bylo pět. Ale klukům z naší třídy se nelíbilo, že si taky hrajeme na Rychlý šípy,“ směje se Ester. „Bylo to jenom krátké období. A nikdo nechtěl být Mirek Dušín.“
Hoši od Bobří řeky zůstanou bez dívek. Do klukovského příběhu nepatří, říká nakladatel
Legendární Hoši od Bobří řeky vychází v novém vydání. Jde o první ze stěžejních románů Jaroslava Foglara, které vyjdou nově a s novými ilustracemi. Nakladatelství Albatros plánuje vydat ročně pět až šest Foglarových titulů.
Procházky a práce – tak vypadaly dny Ester Kuchynkové, když se věnovala práci na knize Hoši od Bobří řeky: „Z přírody jsem čerpala inspiraci pro ilustrace, které se hodně odehrávají v lese, takže bylo zásadní podívat se, jak to v lese vypadá.“ Výtvarnice měla nakreslit obrázky, které by zaujaly současné děti. A měly být jiné než ty v předchozích vydáních. Jak to udělala? „Pro moje ilustrace je charakteristické, že jednotlivé výjevy se dělí spárami různých tvarů. Když je kapitola o žízni, tak obrázky jsou ve tvaru pražícího slunce. Když se příběh odehrává v lese, v bažině, tak všude vyčuhují větve stromů. A děti jsou oblečené jako dnešní děti.“
První ukázku ilustrací Ester Kuchynkové si můžete prohlédnout tady. Hoši od Bobří řeky jsou prvním ze stěžejních románů Jaroslava Foglara, které budou vycházet. Nakladatelství Albatros plánuje postupně vydat pět až šest Foglarových titulů každý rok.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka