Myšpulín měl být původně Einstein, říká autor legendárního Čtyřlístku. Oblíbený komiks slaví 50. narozeniny
Zřejmě byste to do nich neřekli, ale je to tak. Oblíbená čtyřka Fifinka, Pinďa, Myšpulín a Bobík už má na krku celých pět křížků. Letos v květnu oslaví tenhle nejdéle vydávaný český komiks 50. narozeniny.
Jako první se tehdy, před 50 lety, v hlavě kreslíře Jaroslava Němečka a jeho ženy Lucie zrodila Fifinka. Následoval Bobík, Pinďa… a pak to začalo být komplikované. „Měli jsme nakresleno několik čarodějnických figur,“ vzpomíná Jaroslav Němeček. „Potřebovali jsme do party dostat něco nadpřirozeného. Tak jsme vymysleli postavu Einsteina, a protože jméno Einstein jsme mu samozřejmě dát nemohli, dostal jméno Myšpulín.“
Už v prvním čísle Čtyřlístku se objevil i úhlavní padouch celé čtyřky – Zádrhel. „Je potřeba nejen nebe, ale i peklo,“ vysvětluje Jaroslav Němeček v rozhovoru s Lucií Výbornou.
Kniha a film
Na Čtyřlístku vyrostlo hned několik generací Čechů. Důvod k oslavě tak letos v květnu, tedy 50 let po vydání prvního dílu, rozhodně bude. Jaroslav Němeček mimo jiné plánuje vydat velkou knihu o Čtyřlístku, ve které se objeví i dosud nikdy nepublikované kresby.
„Docent Kořínek, který dává knihu dohromady, mě opravdu překvapil. Šel hlavně po neznámých věcech, kterým říká špeky – a sám jsem překvapený, kolik jich našel. Půjde ale o knihu, která bude mapovat celých 50 let komiksu, nepůjde tedy jen o Čtyřlístek.“
K 50. narozeninám vyjde i film. Do kin vstupuje 4. dubna a jmenuje se Velké dobrodružství Čtyřlístku. Jde o pět kratších příběhů v jediném filmu. „Nevěděli jsme, že budeme dělat celovečerní film. Nejprve jsme udělali jeden krátkometrážní příběh, a když jsme viděli, že se povedl, udělali jsme další.“
Související
-
Muzeum Čtyřlístku se otevřelo v Doksech na Českolipsku
Muzeum komiksu Čtyřlístek se dnes slavnostně otevřelo v Doksech na Českolipsku. Městečko Třeskoprsky, které je dějištěm příhod čtveřice kreslených hrdinů, jsou totiž vlastně Doksy. Blaťák je Máchovo jezero a Bezzub hrad Bezděz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.