Bitcoin je jako internet na začátku 90. let, tvrdí ekonom Jaroslav Brychta
Možná už jste slyšeli o virtuální měně bitcoin. Víte, jak funguje? A jak s ní třeba zaplatit? Také na to odpověděl mezi 10. a 11. hodinou ekonom a analytik Jaroslav Brychta. Ptala se ho moderátorka Patricie Strouhalová.
Bitcoin je decentralizovaná měna a v rámci její sítě neexistuje žádný centrální bod. Podle Jaroslava Brychty jde o zajímavý experiment, který má před sebou zřejmě slibnou budoucnost.
„Můžete jednoduše posílat finanční prostředky, platit na internetu nebo snadno vyřešit platební styk, který je jinak docela problematický,“ vyjmenovává hlavní přínosy této virtuální měny.
„Správa celého systému spadá do rukou developerů. Ti jsou respektováni celou komunitou,“ zmiňuje Jaroslav Brychta s tím, že celý systém je decentralizovaný a nedá se říct, že by někomu patřil.
„Bitcoin je platební protokol, který na sebe může navázat i další možnosti, například obchodování s cennými papíry,“ uvažuje o budoucnosti Jaroslav Brychta. S rozvojem virtuálních měn se však objevují případy praní kybernetických peněz. Můžeme se proti nim nějak bránit? A jak časté jsou útoky hackerů?
Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.