Bitcoin je jako internet na začátku 90. let, tvrdí ekonom Jaroslav Brychta

28. leden 2014

Možná už jste slyšeli o virtuální měně bitcoin. Víte, jak funguje? A jak s ní třeba zaplatit? Také na to odpověděl mezi 10. a 11. hodinou ekonom a analytik Jaroslav Brychta. Ptala se ho moderátorka Patricie Strouhalová.

Bitcoin je decentralizovaná měna a v rámci její sítě neexistuje žádný centrální bod. Podle Jaroslava Brychty jde o zajímavý experiment, který má před sebou zřejmě slibnou budoucnost.

„Můžete jednoduše posílat finanční prostředky, platit na internetu nebo snadno vyřešit platební styk, který je jinak docela problematický,“ vyjmenovává hlavní přínosy této virtuální měny.

Čtěte také

„Správa celého systému spadá do rukou developerů. Ti jsou respektováni celou komunitou,“ zmiňuje Jaroslav Brychta s tím, že celý systém je decentralizovaný a nedá se říct, že by někomu patřil.

„Bitcoin je platební protokol, který na sebe může navázat i další možnosti, například obchodování s cennými papíry,“ uvažuje o budoucnosti Jaroslav Brychta. S rozvojem virtuálních měn se však objevují případy praní kybernetických peněz. Můžeme se proti nim nějak bránit? A jak časté jsou útoky hackerů?

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...