Americký velvyslanec v České republice Craig R. Stapleton

11. prosinec 2003
O kom se mluví

Od mikrofonu pořadu O kom se mluví přeje dobrý poslech Jan Pokorný. Hostem je velvyslanec Spojených států v České republice, Craig Stapleton. Vítejte. Řekněte mi, pane velvyslanče, co to jsou vztahy mezi dvěma státy? To, jak intenzivně se stýkají politické elity, jak výhodné jsou vzájemné ekonomické vazby nebo jak často se občané těch států navštěvují?

Host (Craig Stapleton): Pokud jde o vztahy mezi Spojenými státy americkými a Českou republikou, tak máme dlouhou společnou historii, historii vzájemných vztahů. Řada Američanů českého původu, kterých je 1,5 milionů a kteří se snaží vracet mezi své krajany. Takže skutečně máme dobrou základnu pro politické, ekonomické a kulturní styky. A vím, že Američané mají velký zájem o to, co se v této zemi děje.

Moderátor (Jan Pokorný): Za dobu, co jste velvyslancem v českém, v České republice se vzájemné vztahy obou zemí za a zkomplikovaly, za b zůstaly stejné a nebo za c se zlepšily?

Host (Craig Stapleton): Já jsem přesvědčen, že naše vzájemné vztahy se zlepšily. Tak, jak se zdokonalují demokratické instituce a ekonomický systém České republiky, tak i naše vzájemné vztahy jsou hladší a přínosnější. Zaznamenal jsem tedy za poslední 2,5 roku výrazné zlepšení.

Moderátor (Jan Pokorný): Dá se, pane velvyslanče, mluvit o vyváženém vztahu, když pro cestu do Spojených států musíme žádat o vstupní vízum?

Host (Craig Stapleton): Velice často jsem tázán právě na tuto otázku. Ptají se především studenti. Jsem přesvědčen, že většina Čechů a zvláště studentů chápe zvláštní situaci, které jsou Spojené státy vystaveny společně po 11. září roku 2001 a proto jsme zavedli vízový požadavek. Zároveň také víme, že řada Čechů nedodržela dobu povoleného pobytu ve Spojených státech. Nicméně jsem přesvědčen, že většina Čechů chápe, proč ten vízový režim zaveden je. A Češi, kteří mají rozumné aktivity ve Spojených státech, k nim patří i studenti, se s problémem s vízem prostě nesetkají.

Moderátor (Jan Pokorný): V nedávném rozhovoru pro Mladou frontu Dnes jste uvedl, že i další země o tuto výhodu, tedy bezvízový styk se Spojenými státy, přijdou. Které země to budou a proč?

Host (Craig Stapleton): Zatím nebylo definitivně rozhodnuto. Ale platí stejná kritéria pro všechny země. To znamená naše zkušenosti například s tím, kolik občanů z těch zemí nedodrželo dobu, na kterou směli Spojené státy navštívit. Zároveň také doklady o tom, kteří lidé vstoupili na naše území nelegálně.

Moderátor (Jan Pokorný): Říkáte, že vztahy mezi Českou republikou a Spojenými státy jsou na dobré úrovni. Jak by je mohl zkomplikovat fakt, že česká armáda se nevyzbrojí americkými nadzvukovými stíhačkami?

Host (Craig Stapleton): Především máme ještě naději, že F16 tak, jak byly navrženy nejen Spojenými státy, ale také Belgičany a Holanďany, budou mít šanci zvítězit. Domníváme se, že by bylo rozumné mít ještě další jednání o cenách, abychom viděli, zda třeba nějaké země neupraví svoji cenovou nabídku. Švédové tak učinili. Myslím si, že my bychom měli mít stejnou příležitost jako ostatní země. A hovoříme s představiteli vlády o otázkách mezinárodní bezpečnosti a strategické úloze České republiky v rámci NATO. A o tom, že právě tuto strategickou úlohu dokáže splnit právě s těmito americkými letouny. Doufám, že se nám to nakonec podaří tak, aby si česká armáda zakoupila letouny americké. Pokud se tak nestane, samozřejmě Američané budou zklamáni. Ale pokud bude ten výběrový proces, řízení vnímáno jako spravedlivé, pochopíme rozhodnutí české vlády.

Moderátor (Jan Pokorný): To znamená, že na česko-amerických vztazích by se to neodrazilo?

Host (Craig Stapleton): Na politické a vojenské úrovni to dopady mít bude. Na druhou stranu musíme být realisté a vnímat situaci takovou, jaká je. Pouze Maďaři a Češi by měli toto vybavení, jiné vybavení v rámci NATO. Ostatní země používají F16. Takže by bylo obtížnější potom české letectvo do sil NATO integrovat. Ale pokud bude výsledek výběrového řízení takový, ač jsme učinili vše, budeme se i nadále snažit, aby se Česká republika integrovala.

Moderátor (Jan Pokorný): Na základě čeho, pane velvyslanče, by americká strana usoudila, že výběrové řízení na nadzvukové stíhačky proběhlo spravedlivě?

Host (Craig Stapleton): Musíme vidět, že veškerá jednání a propočty výběrové komise proběhly správně. Měli bychom mít možnost nahlédnout do rozhodovacího procesu, zpětně srovnat i ostatní nabídky tak, abychom viděli, že bylo rozhodováno skutečně na základě faktů. Víme, že švédská, belgická a nizozemská letadla byla v té nabídce velmi podobná, velmi blízká. Proto víme, že jen drobný rozdíl v některém konkrétním faktu by pak vedl k jinému rozhodnutí. Proto chceme mít možnost vidět ty výsledky.

Moderátor (Jan Pokorný): Vracíte se za pár dnů domů do Spojených států. Vím, že nepovažujete za nutné vracet se třeba k nedorozumění s českým prezidentem Václavem Klausem, ale možná by bylo dobré odjet domů s čistým stolem. Popište, pane velvyslanče, prosím konkrétně, v čem jste si neporozuměli stran války v Iráku?

Host (Craig Stapleton): Byl bych zklamán, kdybyste tuto otázku nepoložil. Prezident Klaus a já máme své neshody, co se týče války v Iráku. Neshodli jsme se na tom, jak by měla tato akce pokračovat. Nicméně od loňského léta prezident Klaus několikrát zdůraznil, že Česká republika je členem koalice, podporuje akci v Iráku a bude se také podílet na budování míru v Iráku. Takže abychom se vraceli k těmto rozhovorům a neshodám by dnes už nemělo smysl.

Moderátor (Jan Pokorný): Rozumím vaší odpovědi, ale jako českého novináře mě zajímá i ta drobnost, jestli řekl Václav Klaus v rozhovoru s vámi větu, kdyby se teď v Iráku našly důkazy o výrobě zbraní hromadného ničení, mohl by to být podvrh?

Host (Craig Stapleton): Ano, tyto otázky velmi dobře znám. Ale nejsou pro naší situaci dnes aktuální a musím nechat prostě některé otázky ještě českým novinářům, aby se mě měli na co ptát, až se vrátím domů.

Moderátor (Jan Pokorný): Necháváte kromě toho ještě prostor pro fantazii našich posluchačů. Vyslovil tedy Václav Klaus tuto větu nebo ne? Stačí ano nebo ne.

Host (Craig Stapleton): Jak říká náš pan prezident, hezky se snažíte. Ale to jednání proběhlo před dlouhou dobou a já si sám na podrobnosti už nevzpomínám.

Moderátor (Jan Pokorný): Vracíte se, pane velvyslanče, do Spojených států i proto, abyste svému příteli Georgovi Bushovi pomohl s volební kampaní. Jaké to je kamarádit se s nejmocnějším mužem na světě?

Host (Craig Stapleton): Pro mě je to běžná věc. Jsme přátelé už 30 let. Někdy má moc práce, nemá čas si se mnou popovídat, ale telefonujeme si a mluvíme o téže věcech, o kterých jsme hovořili dřív. Samozřejmě začínáme hovořit také o naší práci, jeho prezidentování a mém velvyslancování. Ale samozřejmě mluvíme také o svých rodinách, o dětech, jakou plánujeme dovolenou a tak.

Moderátor (Jan Pokorný): V čem je ten nynější americký prezident lepší než jeho předchůdce Bill Clinton?

Host (Craig Stapleton): Já si myslím, že není dobré porovnávat přínos prezidentů v takto krátké historické perspektivě. Já si myslím, že přínos Billa Clintona budou hodnotit historikové a do historie se v současné době zapisuje také George Bush. A jeho právě budou hodnotit ve volbách Američané sami. Budou hodnotit jeho kroky, jimiž reagoval na teroristické útoky z 11. září a samozřejmě Američané ho budou hodnotit také podle toho, jak vnímají současnou ekonomickou situaci. Jak vnímají situaci bezpečnostní a vůbec, zda se jim žije lépe z hlediska ekonomického i ze všech ostatních hledisek. A v tomto směru bude mít prezident Bush velkou šanci na znovuzvolení.

Moderátor (Jan Pokorný): Musím konstatovat, že ačkoli váš nástupce ve funkci velvyslance v České republice už složil slib, zůstáváte nadále diplomatem. Jak se vlastně ve Spojených státech shánějí peníze na volební kampaň? Je to otázka dobrých vztahů nebo politicko-ekonomických závazků?

Host (Craig Stapleton): Je to poměrně komplikované. Ale fáze, v níž budem, když budou probíhat zasedání a volby v jednotlivých stranách, víme, že se budeme snažit získat příspěvky od jednotlivých obyvatel. A víme, že všichni kandidáti na prezidenta si musí získat finanční příspěvky i od jednotlivců. Budou muset hodně telefonovat, hovořit s veřejností. Od kandidáta se tu žádá obrovské úsilí a také obrovské úsilí organizační. Protože statisíce Američanů přispívá svému kandidátovi částky malé i velké, v tomto směru je ten proces velmi demokratický. Je otevřen všem. A samozřejmě lidé, kteří si mohou dovolit přispět víc, jsou na tom možná lépe. Ale zároveň také platí, že řada malých příspěvků také výrazně pomůže.

Moderátor (Jan Pokorný): Co podle vás, pane velvyslanče, dělá z demokratů vážného soupeře pro republikány?

Host (Craig Stapleton): Samozřejmě jakýkoli demokratický kandidát je naším protivníkem, protože názory jsou rozděleny zhruba 50 na 50 mezi stoupenci demokratů a stoupenci republikánů. Takže ať už bude demokratickým kandidátem kdokoli, bude mít velkou šanci být zvolen prezidentem. Ať už z pohledu ekonomického, války proti terorismu, se totiž názory občanů velmi liší. A vzhledem k našemu volebnímu systému mohou získat hodně jak republikáni, tak demokraté. A skutečně to bude na vážkách, některé státy mohou rozhodnout, jako třeba Florida.

Moderátor (Jan Pokorný): Finančník George Soros se chystá pomoci demokratům, protože má vážné výhrady k politice prezidenta Bushe. Váš komentář, prosím?

Host (Craig Stapleton): Je to důkazem toho, že náš systém je skutečně demokratický. Riziko, které tkví v tak obrovském příspěvku George Sorose, 15 milionů dolarů, znamená, že možná bude mít nerovnoměrný vliv na demokratický proces. Samozřejmě republikáni se budou také snažit získat finance, aby se ty příspěvky nějak vyvážily. Ale takové příspěvky půjdou od mnoha lidí, nikoli od jedné osobnosti. George Soros v tomto směru říká něco výrazně politického. A řada lidí toto jeho poselství sice přijme, ale zároveň to bude zklamání pro ostatní. Protože tím pádem George Soros bude mít větší vliv, než by jakýkoli jedinec měl mít.

Moderátor (Jan Pokorný): Ještě než se naplno zapojíte do prezidentské kampaně ve Spojených státech, vraťme se jednou otázkou do České republiky. Našel jste tady nějaké místo, kde jste si řekl, tak tady bych dokázal žít?

Host (Craig Stapleton): Já jsem i nadále srdcem Američan, takže bych žil jenom v Americe. Ale i nadále budu rozvíjet svůj vztah s Českou republikou. Podílím se tady na nejrůznějších vztazích i v oblasti ekonomiky i jinde. Takže se těším na to, že se do České republiky budu zvláště po těch prezidentských volbách vracet. Takže neloučím se definitivně. I nadále se budu v České republice občansky angažovat.

Moderátor (Jan Pokorný): Pane velvyslanče, děkuju za rozhovor a hodně štěstí po návratu do Spojených států.

Host (Craig Stapleton): Děkuji.

Moderátor (Jan Pokorný): Nuže tedy telefonní čísla 221 552 155 a 221 552 255. Slyšeli jste rozhovor s americkým velvyslancem v České republice, Craigem Stapletonem. Prosím, vaše názory. Dobrý den.

Telefonický dotaz: Dobrý den. Novotný. Chtěl bych, aby pan redaktor se zeptal pana velvyslance, proč zabíjejí Američani v Iráku tolik civilistů a hlavně dětí? A zda je to pro Ameriku normální?

Moderátor (Jan Pokorný): Pan redaktor se nezeptá, protože v pořadu O kom se mluví už se na otázky v té telefonické části neodpovídá. Prosím druhý telefonát. Dobrý den.

Telefonický dotaz: Dobrý den. U telefonu je Slabý. Pane Pokorný, chtěl bych k tomu říct toto. Naše armáda nákupem švédských letounů...

Moderátor (Jan Pokorný): Pane Slabý, tady máme, máme jeden problém, že to spojení není úplně ideální. Myslím, že jste se chtěl vyjádřit k nadzvukovým letadlům, ale opravdu jsme z vašeho vyjádření slyšeli každé páté slovo. Tak zkusme druhou telefonní linku. Dobrý den. Tady je Radiožurnál, pořad O kom se mluví. Máte slovo.

Telefonický dotaz: Jsem ve vysílání?

Moderátor (Jan Pokorný): Ano, jste ve vysílání.

Telefonický dotaz: Já bych chtěl říct jenom jednu věc.

Moderátor (Jan Pokorný): Představíte se nám, prosím?

Telefonický dotaz: Posluchač z Jičína.

Moderátor (Jan Pokorný): Jestli se nám představíte, jsem se ptal.

Telefonický dotaz: No, Ježek z Jičína.

Moderátor (Jan Pokorný): Dobrý den, pane Ježku. Máte slovo.

Telefonický dotaz: Chci jenom říct, před 89. rokem se lezlo do zadku východu, dneska západu, čili Americe. Toť vše. Měli bychom se trošku od toho oprostit a mít svůj názor. Nashledanou.

Moderátor (Jan Pokorný): Na slyšenou. Hezký den. Další telefonický ohlas. Vítejte.

Telefonický dotaz: Dobré skoro poledne. Doktor Pravda, Olomouc. Pane Pokorný, díky vám, že ty vstupy děláte. Ale nezaúčastněný člověk si musí položit otázku. Do předzávorky bych dal, že jsem nikdy nebyl v KSČ. Jak se dřív lezlo do prdky Rusům, tak se teď leze těm Američanům. Není přece možné, aby se vztah Ameriky k České republiky posuzoval podle toho, jestli se vezmou Gripeny nebo nevezmou. Toť vše. Děkuji.

Moderátor (Jan Pokorný): Hezký den. Další prosím. Vítejte, jste ve vysílání Radiožurnálu, pořadu O kom se mluví, jehož hostem byl americký velvyslanec Craig Stapleton. Máte slovo. Halo?

Telefonický dotaz: Halo.

Moderátor (Jan Pokorný): Posloucháme vás, posloucháme vás. Jste ve vysílání. Prosím.

Telefonický dotaz: Matějka. Dobrý den.

Moderátor (Jan Pokorný): Dobrý den.

Telefonický dotaz: Já bych rád jenom řekl svým předřečníkům, že až u nás znovu lidi zvolí komunisty, tak Američan za sebou zabouchne dveře a odejde. V minulym režimu, když bychom tady zvolili náhodou demokraty, tak Rus by naopak rozrazil dveře a vřítil by se sem. Myslím, že tragédie to bude pro naší zemi stejná jak minule, tak i dneska. Díky. Nashledanou.

Moderátor (Jan Pokorný): Na slyšenou. Dobrý den. Posloucháme váš telefonický názor.

Telefonický dotaz: Dobrý den. Pavel z Český Lípy. Já bych chtěl říct jenom asi tohle. Zdá se mi, že pan Stapleton je stejnej, jako jsou všichni Američani. Prostě my jsme pro ně v podstatě vzduch stejně, jako všechny ostatní země. A všechno posuzujou jenom z tý svý velmocenský pozice. Díky. Nashledanou.

Moderátor (Jan Pokorný): Na slyšenou. A je před námi předposlední telefonát do dnešního pořadu O kom se mluví. Dobrý den.

Telefonický dotaz: Dobrý den. Tady je Láďa z Karviný. Já bych chtěl podpořit posluchače, kteří říkali, že když tady byli Rusové, tak jsme jim lezli do prdky a teďkon i Američanům. Poněvadž, jestli si naše vojsko nechá dirigovat Američanama, co si mají koupit za letadla a co ne, tak to už je vrchol.

Moderátor (Jan Pokorný): Tak to bylo zřejmě všechno, co měl pan posluchač na srdci. A zeptejme se posledního z telefonujících posluchaček nebo posluchačů. Dobrý den.

Telefonický dotaz: Dobrý den. U telefonu Novák.

Moderátor (Jan Pokorný): Dobrý den, pane Nováku.

Telefonický dotaz: Chtěl bych říct jenom pár slov k mým některým předřečníkům. Z toho, jak oni hovoří, tak mám za to, že vopravdu vyplývá jenom taková ta česká malá závist ke všemu úspěšnějšímu a lepšímu. Když tady byli komunisté, tak zase nadávali na Rusy. Ti lidé u nás nejsou s ničím spokojení. Ale já bych chtěl říct todle to veřejně do rozhlasové sítě, protože málokdy to je slyšet. Fandím Američanům v jejich válce proti terorismu. Uvědomuju si, že to je hrozba do budoucnosti i pro nás. A fandím i prezidentu Bushovi a fandím Američanům, aby zůstali pevní a neotřesitelní vůči takovým těm zahořklým útokům proti nim.

Moderátor (Jan Pokorný): Děkujeme za váš názor. A tím končí další pořad O kom se mluví. Hostem byl velvyslanec Spojených států amerických v České republice, Craig Stapleton.

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autor: jap