Akrobatický pilot Petr Kopfstein: Při prvním letu jsem si říkal, že to nemůže dopadnout dobře

29. srpen 2013

Pohyb, svoboda a neomezené možnosti – tak popisuje Petr Kopfstein to nejhezčí na akrobatickém létání. Bojí se někdy? A jak často trénuje? I na to se ho ptala moderátorka Lucie Výborná mezi 10. a 11. hodinou.

„Strach necítím, spíš pokoru,“ popisuje Petr Kopfstein a prozrazuje, že akrobatičtí piloti trénují nejen ve vzduchu, ale i na zemi.

„Stojíme a chodíme s papírkem, na kterém máme sestavu. Snažíme se nacvičit pohyby letadla,“ vysvětluje s tím, že piloti si své závodní sestavy obvykle pamatují.

„Jsou sestavy povinné a volné. Ty umíme nazpaměť. Pak skládáme také tajné sestavy,“ nastiňuje. V den soutěže dostane pilot prvky, které nezná, musí si s novou sestavou poradit a zaletět ji. A jak Petr Kopfstein připomíná, žádný pilot nemůže znát veškeré akrobatické prvky. „Je jich nekonečně mnoho. Teprve u tajné sestavy se projeví, kdo skutečně umí létat,“ míní.

Čtěte také

Velký vliv na akrobatické létaní mívá počasí. „Zejména slunce a teplota. S vyšší teplotou klesá výkonnost letadla,“ upozorňuje. Vítr zas ovlivňuje provedení sestav. Soutěže jsou však obvykle organizovány v místech se stabilními teplotními podmínkami.

„V životě se může stát cokoliv,“ zamýšlí se Petr Kopfstein nad nebezpečím, které může pilotům hrozit. Riziko totiž podle něj existuje u každé činnosti. „I když přecházíte silnici,“ dodává.

Petr Kopfstein, akrobatický pilot

Jak si dokáže poradit s přetížením a jakým způsobem nejraději relaxuje? Má oblíbeného letce? A kolik má nalétáno hodin? Odpovědi Petra Kopfsteina si můžete připomenout při poslechu audio záznamu rozhovoru.

Záznam celého rozhovoru s Petrem Kopfsteinem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout také v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio