20 let od havárie ponorky Kursk: Rusové na tragédii zapomínají, konstatuje zpravodajka

Rusko si dnes připomíná 20 let od havárie jaderné ponorky Kursk. Plavidlo se potopilo 12. srpna 2000 při cvičení v Barentsově moři spolu s celou 118člennou posádkou.

Vrak ruské jaderné ponorky K-141 Kursk po vyzdvižení z Barentsova moře

Pietní akce se uskuteční v několika ruských městech – jednak na někdejší domovské základně Kursku ve městě Vidjajevo, ale také v Murmansku, kde od roku 2009 stojí památník obětem tragédie vyrobený z části vyzdvižené paluby.

Další pietní akce se uskuteční i v Petrohradě, kde je pohřbená víc než čtvrtina obětí, nebo ve městě Kursk, podle kterého dostala ponorka své jméno.

Vnímání tragédie se změnilo

Zkázu ponorky Kursk způsobilo pravděpodobně vlastní torpédo

„Lidé na události postupně zapomínají a nevybavují si detaily, které tehdy rozezlily společnost. Jako to, že Rusko odmítlo pomoc, kterou mu nabízely Spojené státy a Británie, nebo že celé čtyři dny o katastrofě mlčel prezident Putin, který byl tou dobou na dovolené,“ přibližuje redaktorka Ivana Milenkovičová.

Průzkumy na toto téma opakovaně provádělo nezávislé sociologické centrum Levada. A zatímco v roce 2000 skoro tři čtvrtiny Rusů uváděly, že tehdejší vláda v čele s prezidentem Vladimirem Putinem neudělala dost, aby námořníky zachránila, tak postupem let se jejich podíl zmenšoval. Po deseti letech jí to za vinu dávalo 46 procent a po 15 letech už jenom 35 procent.

Spustit audio

Související