15 procent populace má nějaký typ hendikepu. Ke sportu musíme děti motivovat, říká předseda paralympioniků
Na Olympiádě dětí a mládeže pořádané v těchto dnech v Královéhradeckém kraji soutěží i sportovci s vadami zraku. Jaké možnosti se těmto sportovcům otevírají? V čem jim napomůže spolupráce Nadačního fondu Českého rozhlasu a Českého paralympijského výboru? Vladimír Kroc se ptal předsedy Českého paralympijského výboru Zbyňka Sýkory.
Přišli jste s oznámením, že Český paralympijský výbor a Nadační fond Českého rozhlasu se svým projektem Světluška se v následujících dvou letech společně zaměří na podporu sportovců se zrakovým hendikepem. Co to bude konkrétně znamenat?
Nadační fond Světluška nás oslovil s úvahou, že by rád vytvořil projekt, který vrátí děti a mládež se zrakovým postižením do organizovaného sportu.
Jedním z hlavních cílů paralympijského výboru je vytvoření strategie českého parasportu na nadcházející období 10 let. Tato strategie nám definuje, kde chceme za deset let být a co pro to musíme udělat.
Čtěte také
A jedním ze tří pilířů je právě podpora parasportovce při sportovních začátcích na paralympijských hrách a třeba i po skončení kariéry. Parasport totiž pomáhá vytvářet silné jedince, kteří jsou pro společnost přínosem.
S projektem tedy přišel Nadační fond Světluška?
Ano. Velmi rychle jsme zjistili, že jejich projekt dokonale souzní s naší misí. V souladu s naší strategií jsme tedy měli velmi rychle jasno, že to dává smysl, a že chceme spolupracovat.
Proč je projekt ohraničen dvěma lety?
Vždycky to má mít nějaký hmatatelný výsledek, nějaký časový rámec. Stanovili jsme si proto první dva roky a následně uvidíme. Hlavní důvod, proč dva roky, je samozřejmě paralympiáda v Paříži.
Čtěte také
Jak chcete motivovat děti a mládež k pohybovým aktivitám?
Je k tomu potřeba udělat vícero kroků. Nemyslíme si, že by to bylo o tom, že tu hendikepovaná mládež není. Obecně 15 procent světové populace má nějaký typ hendikepu. Není to málo. Ta mládež tu je a je jen třeba ji motivovat, přivádět ji ke sportu a vysvětlovat jim, že sportovat je normální, že je to běžná součást života, že to vytváří fyzickou i mentální kondici...
... a že oni tu možnost mohou mít, navzdory jejich hendikepu?
Přesně tak. Vyvrcholením projektu tedy bude zajištění možnosti účasti na paralympiádě vybraných sportovců, a teď nemyslím vyloženě, že z nich uděláme paralympioniky. Takto to nefunguje. Dnes je parasport na velmi vysoké profesionální úrovni. Ale jen mít možnost se tam podívat je pro děti skvělá. Tyto kroky jsou pak motivy pro naše budoucí paralympioniky.
Čtěte také
Zároveň hodláte podpořit učitele tělocviku, trenéry i dobrovolníky. Jak?
Jedním z prvních kroků je monitoring toho, kde jsme. Zda mají děti a mládež se zrakovým postižením chuť se zapojit do sportu – věříme, že ano, protože je to normální – a jaké k tomu mají aktuální podmínky. V první fázi projektu chceme udělat road show, kdy budeme vyjíždět do míst, kde tato mládež je, a zmoniturujeme si to.
Využít k tomu chceme i ambasadorku projektu Annu Peškovou, paralympijskou reprezentantku v alpském lyžování. S pomocí její osoby chceme děti motivovat ke sportu.
Máte představu, kolik nevidomých u nás pravidelně sportuje?
U nás je necelý milion dětí ve školách, z toho je 17 000 dětí hendikepovaných. To je přesně naše cílová skupina napříč hendikepy. Když budu hovořit za Český paralympijský výbor, spolupracujeme zhruba s 5 800 aktivními sportovci s hendikepem.
Jaké druhy sportů se nevidomým nabízejí? Proč v některých sportech nemají hendikepovaní zastoupení? A jakou podporu má Český paralympijský výbor od státu? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Filip Šuman: Olympiáda dětí a mládeže může být pro sportovce důležitým prvkem i v životní kariéře
I když v posledních týdnech počasí moc nepřálo, Olympiáda dětí a mládeže by v Královehradeckém kraji měla proběhnout bez větších problémů. Co o tom říká vedoucí projektu?
-
Alena Erlebachová: Paralympijští sportovci by se měli ptát hlavně svých svazů, kde sehnat prostředky
Českému paralympijskému výboru suspendace nehrozí, ubezpečuje předsedkyně výboru Alena Erlebachová. Pojedou hendikepovaní sportovci na paralympijské hry v Tokiu?
-
Paralympionik Jan Povýšil: Už si vlastně ani nepamatuju, jaké to bylo, plavat s nohama
Jan Povýšil je český paralympionik a fotograf. Jak se smiřuje s životem na vozíku? Proč si vybral právě plavání a jak ho napadlo, vzít si pod vodu fotoaparát?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.