10. díl Dobytí severního pólu

8. prosinec 2007
Podzim s Járou Cimrmanem

Rok 1985 - Microsoft představil první verzi Windows, generálním tajemníkem ústředního výboru KSSS se stal Michail Gorbačov, byl nalezen vrak Titanicu, narodili se tenista Tomáš Berdych a ruský hojejista Alexandr Ovečkin, zemřel režisér a herec George Orson Welles. Mezi Florencí a Smíchovským nádražím začalo jezdit pražské metro, trasa B. Konala se poslední Spartakiáda, francouzští agenti potopili v novozélandském Aucklandu loď Greenpeace Rainbow Warrior. Prvního ledna měl premiéru film režiséra Ladislava Smoljaka Rozpuštěný a vypuštěný na motivy hry Vražda v salónním coupé. V dubnu pak bylo poprvé uvedeno severské drama Divadla Járy Cimrmana Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem.

Minule jsme se rozloučili v době, kdy se soubor stěhoval do divadla Solidarita. To bylo 28. června 1983. 1. října téhož roku byl slavnostně uveden film Jára Cimrman ležící, spící. Na scéně divadla se objevuje Bořivoj Penc. Se Zdeňkem Svěrákem se znají odmalička, od první třídy:

0:00
/
0:00

Bořivoj Penc pracoval čtyřicet let jako nástrojař. Když nastoupil do souboru, bylo mu šestačtyřicet let. Teď je sice v důchodu, ale stále zůstává zaměstnán jako mechanik v laboratoři Vysoké školy strojní v Praze. Možná vás také napadne, jak jeho přítomnost berou studenti.

Ve stejném, třiaosmdesátém, roce se poprvé na jevišti objevil i technik Genadij Rumlena. Narodil se v roce 1950, vyučil se soustružníkem. V Divadle Járy Cimrmana pracoval jako technik od roku 1976. Takto vzpomíná na svoje začátky:

0:00
/
0:00

Jak přišel ke svému méně obvyklému jménu?

0:00
/
0:00

A kdo ho přivedl k Cimrmanům?

Tady se nám to začíná pěkně řetězit - možná si vzpomenete, že Jana Kašpara přivedl zase současný manažer divadla Václav Kotek. Shodou okolností i on začínal hrát v roce 1983. Víte, jak vzniklo severské drama Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem 5. dubna 1909? V pražské restauraci "Pod Vyšehradem", kam Cimrman rád chodíval na rybí speciality, přisedl k němu jednoho večera majitel hostince a zeptal se ho, zda by pro příští ples ledařů branického pivovaru nesestavil živý obraz "Češi na severním pólu". Cimrman nabídku přijal a rozhodl se, že prostuduje polární tematiku přímo na místě. Nejcennějším přínosem jeho cesty do Arktidy byl jeho objev sněžného člověka (játyho). Cimrman se s ním osobně setkal, a jelikož k tomu došlo právě v době říje, mohl zblízka pozorovat jeho pohlavní život, jak líčí Jan Hraběta:

Představení mělo předpremiéru 17. října 1985 v Brně. Vzpomíná Ladislav Smoljak

Premiéra byla v pražském Divadle Jiřího Wolkera 25. října:

A jak na tu epizodu po dvaadvaceti letech vzpomíná herečka Ivana Andrlová?

Tady je nahrávka z archivu Jana Beránka pořízená v Divadle Večerní Brno 3. listopadu 1989.

Představení, o kterém je řeč, můžete vidět 21. prosince v Žižkovském Divadle Járy Cimrmana. 5. ledna se bude hrát na Luční boudě.

Rozloučíme se Písní proti trudomyslnosti. Ukázky ze hry Dobytí severního pólu poskytlo vydavatelství Supraphon. Nahrávka je z 22. února roku 1986 z pražského Divadla hudby.

Jevištní podoba historického mýtu Blaník nás čeká v příštím, už jedenáctém dílu seriálu Podzim s Járou. Hra je výjimečná tím, že vznikala ještě před listopadem 89, premiéru měla na jaře roku 1990. Seriál najdete na adresách www.rozhlas.cz/cimrman a www.izurnal.cz/radionaprani.

Použité ukázky: Divadelní hra Dobytí severního pólu (L. Smoljak, Z. Svěrák), CD - vydavatelství Supraphon Praha (1993)

autor: vlk
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.