13. díl Afrika

29. prosinec 2007
Podzim s Járou Cimrmanem

Rok 2002 byl palindrom. Další bude až v roce 2112. Přinesl záplavy, zahájení zkušebního provozu jaderné elektrárny Temelín, summit Severoatlantické aliance v Praze, olympiádu v Salt Lake City, nezávislost Východnímu Timoru a zatím poslední hru Divadla Járy Cimrmana Afrika. Zemřeli herec Vlastimil Brodský, dokumentarista Milan Maryška a básník, dramatik a scénárista Miloš Macourek. Česko mělo 10 milionů dvěstě tisíc obyvatel, ubyly nás víc než tři tisíce.

0:00
/
0:00

Dříve než se dostaneme k dosud poslední premiéře Divadla Járy Cimrmana, jedna gratulace: Michalu Weiglovi k jeho včerejším narozeninám. Narodil se 28. prosince 1954. K divadlu ho přivedl - kdo jiný, než otec Jaroslav. Mají společného mnoho, kromě jiného grafickou školu:

0:00
/
0:00

Michal Weigel mi věnoval úplně novou knihu o historii Divadla Járy Cimrmana zaměřenou na období od roku 1989 do dnešních dní. Není jenom grafikem a kulisákem, ale také hercem. Zahlédnete ho i ve hře s podtitulem Češi mezi lidožravci.

0:00
/
0:00

Tady je ukázka z nahrávky natočené 27. dubna 2003 v Divadle Járy Cimrmana v Praze. Vyšla na CD "Posel světla a další texty, na něž se nedostalo" 23. listopadu 2005.

Hra měla premiéru 5. října 2002. Proč autoři Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak zvolili černý kontinent?

V představení Afrika se objeví také jeden ze služebně nejmladších herců Marek Šimon. Je ročník 1952, na jevišti vystupuje od roku 1992.

0:00
/
0:00

Marek Šimon pracoval jako topič. Do Divadla Járy Cimrmana ho v roce 1985 přivedl jeho kamarád Jan Kašpar. Jak vzpomíná na svoji první roli?

A jaké hry má Marek Šimon nejraději?

O hře, která měla k dnešnímu dni x repríz herec, říká Petr Brukner:

0:00
/
0:00

V ukázce ale alternuje v roli misionáře Cyrila Metoděje Miloň Čepelka.

Nejen diváci a příznivci divadla, ale i soubor už nedočkavě čeká na patnáctou hru. Autoři se ale brání jakkoli naznačit možný termín jejího dokončení, natož pak uvedení. I proto, že se práce na ní trochu zadrhla.

Víme, že hra se zatím pracovně jmenuje České nebe.

Marek Šimon přiznává:

0:00
/
0:00

A víte proč vlastně nová hra vůbec vzniká?

Těsně před začátkem posledního letošního představení Divadla Járy Cimrmana - hrálo se Dobytí severního pólu - jsem ve foyer (tedy bylo to přímo u baru) náhodně oslovil čtyřčlennou rodinu Plzákových z Prahy 4.

Přidává se i herec a kulisák Marek Šimon:

0:00
/
0:00

Petr Brukner:

0:00
/
0:00

A co popřeje divadlu Michal Weigel?

0:00
/
0:00

Náš třináctidílný seriál Podzim s Járou je u konce. Rozlučme se slovy barona Ludwiga Úvalského von Úvaly u Prahy v podání Bořivoje Pence:

Teď už kompletní seriál naleznete na adresách www.rozhlas.cz/cimrman a www.izurnal.cz/radionaprani. Dovolte mi abych na závěr poděkoval všem aktérům za důvěru, celému souboru za vstřícnost a zejména pánům Kašparovi, Kotkovi, Smoljakovi a Svěrákovi za trpělivost.

Použité ukázky: Divadelní hra Afrika (L. Smoljak, Z. Svěrák), CD - vydavatelství Supraphon Praha (2003)
Posel světla a další texty, na něž se nedostalo, CD - vydavatelství Supraphon Praha (2005)

autor: vlk
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová