Zubaři zdražují. Za bílou plombu zaplatíte o stovky korun víc, za implantát s korunkou až desítky tisíc

Ošetření u zubaře letos pacienty vyjde dráž. Podle České stomatologické komory jsou důvodem hlavně vysoké ceny energií a materiálu. A změnily se i úhrady výkonů od pojišťoven. Do kalkulací se ale promítl i nový sazebník protetických výrobků, který začal platit od začátku letošního roku. Po zhruba čtvrt století se tak změnily úhrady některých výkonů ze strany pojišťoven.

Každé zapnutí odsávačky nebo vrtačky teď stojí zubaře násobně víc, než tomu bylo loni. Zdražily například anestetika, výplně nebo materiál potřebný k otiskům zubů.

Čtěte také

„Při každé objednávce je cena vyšší a vyšší. Pořád se to zvyšuje. Je to tak napříč vším, co chceme. Sami dealeři nám říkají, že pokud chceme koupit nějaké věci, které mají ještě skladem, ať si to koupíme. Říkali, že jim to vyskočilo už o třicet procent a další vlna zdražování o dalších třicet procent se očekává na podzim,“ popisuje zubní lékařka Eva z Prahy.

Minutová kalkulace

Ceny ale ovlivňuje hlavně čas, který zubaři nad výkonem stráví. Takzvaná minutová kalkulace zahrnuje třeba pronájem ordinace, potřebné licence nebo i platy zaměstnanců. Za jednu minutu práce si zubaři obvykle účtují 20 až 66 korun.

„Pacienti pořád nechápou, že se platí čas lékaře a sestry, která tam je, protože pracujeme v tandemu. Hodně lidí si myslí, že si ceny stanovujeme sami, jak se nám to líbí – že třeba v pondělí bude plomba za dva tisíce a v pátek za tři. Tak to ale není,” vysvětluje stomatoložka Eva.

Určitě se bude všechno zdražovat, nám se teď počítají minutové kalkulace a víme, že určitě vyskočí už teď. Od října, od listopadu určitě budeme zvedat ceny,” upozorňuje.

Za zubní implantát 40 tisíc

Zubaři nemají jednotné ani zastropované ceny, jejich ceníky se proto výrazně liší. Dražší bývají zpravidla zákroky ve větších městech. Řádově o stokoruny zdražily například bílé výplně, ty vyjdou i na tři tisíce korun. A třeba za zubní implantát včetně korunky si někteří stomatologové účtují bezmála 40 tisíc korun.

Čtěte také

Na kolik korun vyjde jedna návštěva v ordinaci, pak udává nová úhradová vyhláška, která změnila výši příspěvků od pojišťoven.

„Určitým způsobem se změnily a přesunuly platby u různých výrobků. Výrazně se navýšila úhrada u snímatelné protetiky v té vyšší kvalitě. To znamená, že na to, co se dosud nehradilo, najednou pojišťovna částečné přispívá. Navýšení u snímatelné protetiky je třeba částka 2500 korun jako příspěvek na kvalitnější snímatelnou náhradu,“ dodává člen představenstva České stomatologické komory Jan Černý.

Péči hradí pacienti

U některých zákroků ale pojišťovny hradí méně než dříve – omezila se například úhrada fixních náhrad, třeba korunek. Podle zubařů jsou platby pojišťoven nedostatečné a u většiny výkonů nepokryjí čas ani materiál.

I to je důvod, proč řada stomatologů ukončuje s pojišťovnami smlouvy. Pro pacienty to ale znamená, že si veškerou péči musí hradit sami, a to včetně preventivních prohlídek.

Čtěte také

„Pacient může k lékaři chodit dál, ale nemůže už z veřejného zdravotního pojištění čerpat péči, takže si musí všechno hradit podle aktuálního ceníku zubního lékaře. Jsou to všechny preventivní prohlídky, opakované vstupní prohlídky, chirurgická péče, extrakce, anestezie, základní ošetření zubního kazu,“ pokračuje Jan Černý.

Podle České stomatologické komory pracuje v Česku bezmála devět tisíc zubních lékařů. Uzavřené smlouvy s pojišťovnami nemá zhruba tisícovka z nich.

Přestože ceny za ošetření rostou, Češi se o svůj chrup starají nadprůměrně. Podle posledních statistik Eurostatu chodí pravidelně k zubaři – tedy minimálně jednou za rok - až tři čtvrtiny lidí. Častěji navštěvují zubní ordinace už jen Nizozemci.

autoři: Zuzana Švejdová , prh
Spustit audio

Související