Zpackaná operace Dukla, nebo záměr? Sověti odmítali spolupráci s odbojem, přibližuje historik Jakl
Historici českého ministerstva obrany nedávno v archivech dohledali více než šest stovek Čechoslováků, kteří za 2. světové války padli v bitvě na Dukle, ale nemají hrob ani pomník. Ztráty karpatské operace čítaly desetitisíce mužů. „Sovětská strana odmítala jakoukoliv koordinaci s vojenským odbojem nebo s odbojem na Slovensku. Byl to modus operandi,“ popisuje historik Tomáš Jakl. „Sovětská strana operaci na velitelské úrovni buď naprosto pokazila, anebo to byl záměr,“ míní.
Související
-
Není to proti Koněvovi, ale proti Rusku. Socha může na Olšany, míní vnučka sovětského maršála
Můj děd nebyl diplomat, ale voják, zdůrazňuje vnučka maršála Koněva Jelena Koněvová. Památník podle ní nepatří na ruské velvyslanectví, ale třeba na Olšany.
-
Ten druhý Moravec, František. Inicioval Anthropoid i činnost odboje v Británii, připomíná historik
V předvečer obsazení Československa vzal šéf vojenského zpravodajství archivy a odletěl s nimi do Británie. Zahájil odboj a pro BBC začal rozebírat dění na bojišti.
-
Jak se žilo disidentům v přísně střeženém sovětském vězení?
Zóna Perm-36 byla za sovětských dob místem, kde tajná policie KGB nechala zřídit věznici. Dnes je z ní muzeum, které rozhodně stojí za návštěvu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.