Zločinnost nevzniká legálně drženými zbraněmi, tvrdí senátor Červíček. Právo na obranu se zbraní by mělo být zakotvené v Ústavě

Skupina 35 senátorů chce doplnit Listinu práv a svobod tak, abychom mohli bránit svůj život se zbraní v ruce. Reagují tak na petici prosazující ústavou zajištěné právo držet zbraň, kterou podepsalo přes 100 tisíc lidí. Naopak omezit držení některých druhů zbraní chce evropská směrnice, proti které podala Česká republika žalobu k Soudnímu dvoru Evropské unie. Je v zájmu České republiky, aby se v Evropě neomezoval přístup ke zbraním?

Právo bránit svůj život se zbraní zatím v české Ústavě zakotveno není, proto senátoři navrhují doplnit ji v článku 6, odstavci 4 o větu: Právo bránit svůj život nebo život jiného člověka i se zbraní se zaručuje za podmínek stanovených zákonem.

Česko by nemělo jít cestou zákazů

Čtěte také

Česká legislativa s tímto právem počítá, ovšem nikoli na úrovni Ústavy. V čem by tedy po schválení senátorského návrhu byl rozdíl oproti současnosti?

Zbraňová legislativa je v České republice celkově výborně nastavená – v zákonných normách. Ale mám pocit, že bychom si tuto zbraňovou úroveň zákonnosti měli být schopni uhájit. I proti nesmyslným směrnicím anebo jiným opatřením, zákazům a podobně,“ myslí si bývalý policejní prezident a jeden z iniciátorů návrhu Martin Červíček.

Šlo by o rozšíření stávajícího práva, které má garantovat, aby nikdo v budoucnosti nechtěl vytunelovat to, co souvisí s konkrétní zákonnou zbraňovou úpravou, dodává s tím, že by se velmi nerad dočkal toho, aby se zákazový přístup, který představuje například chystaná evropská směrnice, rozvíjel dál.

Střelec

Problém jsou nelegální zbraně

V současnosti je v ČR asi 300 tisíc registrovaných držitelů zbraní, kteří dohromady vlastní 860 tisíc zbraní. Tito lidé dodržují přísná legislativní pravidla. Zákazy by ale podle Martina Červíčka mohly vést k vytvoření nelegálního prostředí, co se týče držení zbraní.

Čtěte také

„Zločinnost nevzniká legálně drženými zbraněmi, ale především na nelegálním trhu,“ vysvětluje a dodává, že EU by měla spíš pracovat na zbraňové gramotnosti než na cestě zákazů.

Kriminalistické statistiky ovšem hovoří jinak. V loňském roce bylo legálními zbraněmi spácháno 108 trestných činů, nelegálně držené zbraně pachatelé použili v 18 případech. Červíček ovšem argumentuje tím, že tato čísla vycházejí pouze ze zdokumentované trestné činnosti a nelze je tedy brát jako absolutní.

Směrnici jsme se měli bránit včas

Česká republika se proti přijetí směrnice měla bránit, měla vyjednat výjimky a říct, že ji nebude implementovat celou, ale jenom část. Měla poukázat na naši legislativu. Měli jsme včas o tom politicky jednat,“ myslí si Červíček podle nějž směrnice nepatřičně zobecňuje legislativu pro celý evropský prostor. „Rozhodně by neměla platit pro země, které jsou přesvědčené, že jejich zbraňová legislativa je výborná.“

Proč z vedení pražského oddělení vražd odchází jeho dlouholetý šéf Josef Mareš? Je to chyba nového policejního ředitele?

autoři: Tomáš Pancíř , and
Spustit audio

Související