Žijeme jako v dlouhém mejdanu, říká Jiří Maryško o Činoheráku Ústí

Rozhovor s hercem Jiřím Maryškou z Činoheráku Ústí o sporu se zastupiteli v Ústí nad Labem a podpoře diváků a také o tom, jak v minulosti pracoval jako grafik, nebo o natáčení reklam. Moderuje Petr Král.
Jiří Maryško je neukázněný herec. Přesně tak o sobě mluvil ve vysílání Hosta Radiožurnálu. Je jedním z nejvýraznějších herců nové generace Činoherního studia Ústí nad Labem, které ústečtí radní po 42 letech existence zrušili.
„Začalo to odvolání správní rady, pokračovalo podvodem, kdy udělali z dotace grant,“ popisuje ve zkratce Jiří Maryško a připomíná rétoriku bývalých ústeckých radních, kterou srovnává s tou totalitní, když se tehdejší představitelé vyjadřovali o skupině The Plastic People of the Universe.
Jenže Činoherní studio podle něj není pouhá budova. „Genius loci není v domě nebo repertoáru, ale v lidech a divácích. V tom je naše síla,“ přibližuje. A tak vznikl Činoherák Ústí, kterému se daří dobře. „Žijeme jako v dlouhém mejdanu. Lidé nám dodávají síly a přispěli do kasičky, aby bylo za co hrát,“ dodává a připomíná výsledky komunálních voleb. „Facka, kterou lidé dali ústeckým radním, mě překvapila,“ uznává.
Jiří Maryško není čistokrevný herec. „Pět let jsem pracoval jako grafik,“ vzpomíná. Tehdy dělal vlastní improvizační divadlo, které stagnovalo. A pak mu někdo doporučil, aby se přihlásil na DAMU. „Udělal jsem přijímačky a na škole jsem vydržel dva roky,“ shrnuje, jak vyměnil zaměstnání za koníček a koníček za zaměstnání. „Můžu dělat, co mě baví,“ dodává.
Proč se dal Jiří Maryško na chov ovcí? A z jakého důvodu nezavrhuje komerci a natáčení reklam? Také to zajímalo moderátora Petra Krále po 10. hodině.
Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
17 pytlů. Policisté procházejí zajištěný majetek po asistentce, která měla ukrást sokolům miliony
-
Zemřel protagonista filmu Raději zešílet v divočině. Klišík ještě v týdnu navštívil karlovarský festival
-
Posílání d*ckpiců bude v Rakousku trestný čin. V Česku se oběti bojí zesměšnění, říká dokumentarista
-
Trump okolo sebe šíří ohromný zmatek. Situace bude 1. srpna úplně jiná, myslí si o amerických clech Vlček