Zdenka Crkvenjaš

2. prosinec 2009

Je téměř neuvěřitelné, že dvouletá Natálka z Vítkova žije a výsledky jejích posledních testů nevykazují žádné patologické hodnoty, potvrzuje Zdenka Crkvenjaš, primářka Popáleninového centra Fakultní nemocnice Ostrava, na jejímž oddělení se o těžce popálenou dívenku přes půl roku intenzivně starali. Dnes bude Natálka propuštěna do domácího ošetřování. Ve čtvrtek 3. prosince bude hostem herečka Dana Batulková.

U dětí jsou všechny popáleniny, které postihují nad 5 % povrchu těla, těžké, říká Zdenka Crkvenjaš. Natálka Kudriková měla po dubnovém nočním útoku žhářů na dům, ve kterém s rodinou žila, popáleno 80 % těla. To, že je dnes naživu, neváhá ani sama ostravská primářka označit za zázrak.

Hlavní podíl na její záchraně a na tom, že dnes může opustit bránu ostravské nemocnice, má právě tým lékařů Popáleninového centra pod vedením primářky Zdenka Crkvenjaš. Díky moderním metodám, které má k dispozici současná popáleninová medicína, se jim daří zachránit život pacientům, kteří by ještě před několika lety měli jen minimální šanci na přežití.

"Lidem s velkým rozsahem a hlubokými popáleninami v poslední době pomáhá především takzvaná umělá kůže. Jde o náhradu spodní vrstvy kůže - říká se jí integra. Byla vyvinuta už před několika lety, ale její použití se rozšířilo až teď," vysvětluje ostravská primářka.

Lékařům umožňuje zakrýt spáleninami postižená místa a počkat, až se zhojí jednotlivé odběrové plochy, z nichž je později možné odebrat štěp pro transplantaci. Tento postup byl použit i u malé Natálky.

Proč se mladá a na první pohled křehká lékařka Zdenka Crkvenjaš rozhodla věnovat právě popáleninové medicíně? Jak se vyrovnává s pohledem na neštěstí a bolest svých pacientů a jejich rodin? Co všechno má ještě před sebou malá Natálka, než se bude moci úplně vzdálit z péče lékařů? A jak Zdenku Crkvenjaš ovlivnily zážitky z válečného konfliktu v bývalé Jugoslávii? Rozhovor Lucie Výborné s mladou ostravskou primářkou se točil také kolem těchto témat a vy si jej můžete poslechnout ze záznamu.

Záznam celého rozhovoru se Zdenkou Crkvenjaš i s dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání.

autor: and
Spustit audio