ZÁZRAKY MEDICÍNY: Dobrý spánek zařídí Oskar, v Klecanech už pomohl tisícům pacientů

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Sledovací čidla a figurant

Hlasité chrápání může člověku i zničit život, o rozbitém partnerském soužití nemluvě. Nemocí spojených se špatným spánkem přibývá, a tak roste i počet pracovišť, které se léčbou zabývají. Jedním z nejlepších v Česku je oddělení spánkové medicíny v Ústavu duševního zdraví v Klecanech u Prahy. V seriálu Radiožurnálu Zázraky medicíny proto nemůžeme Klecany vynechat a právě tam se před rokem obrátila o pomoc Renata Kvapilová.

„Za rok jsem udělala ve svým zdravotním stavu takový pokrok, o kterým se mi ani nezdálo. Protože tím, že se vyspím, tak jsem odpočatá. Předtím jsem v podstatě vůbec nespala, protože jsem se v noci dusila,“ říká spokojená pacientka.

Ta trpí syndromem spánkové apnoe, které člověka ničí a vysiluje. Když se dozvěděla o možnostech léčby, neváhala a objednala se. Po vyšetření dostala speciální dýchací masku a dneska spí jako nemluvně. „Nejlepší je si přístroj, když přijde do rodiny, pojmenovat. Stane se vaší součástí a neděsí vás, že máte nějakou masku. Já jsem si ho pojmenovala Oskar,“ vysvětluje Kvapilová.

Všemu ale předcházelo vyšetření na oddělení spánkové medicíny. Paní Renata ulehla na lůžko, dostala čepičku plnou snímacích čidel a zdravotníci ji napojili na diagnostické přístroje. „Ta čepice nám snímá aktivitu mozku, pacientka má elektrody snímající pohyby očí a napětí svalů brady. Musí tady ležet celou noc,“ říká vedoucí oddělení spánkové medicíny Jitka Bušková.

Dýchací masku dostane pacient i se speciálním ventilátorem k vyzkoušení domů. Spánkoví experti ho sledují zdálky a zdálky přístroj ovládají. „Pokud se pacient špatně vyspí, nemá pocit, že by ten účinek byl takový, jaký by měl být, tak mi se s ním kontaktujeme telefonicky, zkontrolujeme si to a můžeme to přenastavit na dálku podle toho, co pacientovi vyhovuje," pokračuje staniční sestra Eliška Maršíková.

Spánkovou laboratoří v Klecanech u Prahy projde ročně kolem tisícovky pacientů.

autor: ľsm
Spustit audio