Ctirad Bastl: Chrápání a spánková apnoe s použitím masky zmizí

23. červen 2019

Čistá hlava, dobře vyvětraná místnost a nebýt úplně hladový. To jsou faktory, které mohou pomoci k tomu, abychom se dobře v noci vyspali. Alespoň to říká Ctirad Bastl, který léčí spánkovou apnoi. Jak se onemocnění diagnostikuje? A jak léčí?

Spánková apnoe, tedy porucha dýchání ve spánku, je podle Ctirada Bastla poměrně vážné onemocnění. Jakmile množství vzduchu během spánku klesne, tak na to tělo potřebuje reagovat.

A právě chrápání je první příznak toho, že se něco děje – vzduch má problém proniknout do plic. Spánková apnoe je pak ten nejhorší možný stav. „Chrápání znamená, že vzduch ještě pořád proudí, ale dýchací cesty jsou volné. Apnoe znamená, že už vůbec nic neproudí,“ popisuje.

Problém postihuje jak muže, tak ženy, velké množství lidí ani neví, že onemocněním trpí. Chrápání se určuje speciálním měřítkem, přístroj lze použít doma. Větší stupeň diagnostiky je polysomnografie. Ta se musí dělat v nemocnici.

Spánkovou apnoi poznáme tím, že když se v noci podíváme na svého partnera, tak nedýchá. Není dobré ho ale budit, stačí překulit na bok, což je výhodnější poloha pro člověka s tímto problémem.

Může pomoci i redukce váhy

A jak spánkovou apnoi, ale také chrápání, které s tím souvisí, vyléčit? Elegantním řešením je zhubnout. Tím můžeme zredukovat apnoí na polovinu. U lehčích forem se také dá použít speciální polštář.

Nejefektivnější léčba je ta přetlaková, přístroj vhání přes masku proud vzduchu do dýchacích cest. „Spát s maskou až tak děsivé to není… Když masku používáte, tak všechny apnoe a chrápání stoprocentně zmizí,“ doporučuje.

Okolí se pak dobře vyspí, ale důležité je, že se pacienta nevyvinou následné choroby, které jsou nebezpečné – cukrovka, infarkt, mrtvice nebo vysoký krevní tlak.

autoři: Štěpán Pokorný , prh