Zaznamenali jsme skokový nárůst případů, přesouváme se do rizikového scénáře, varuje šéfstatistik Ladislav Dušek

19. říjen 2021

V Česku začaly narůstat počty seniorů nakažených koronavirem. Nejstarší věkové skupiny se nedaří proočkovat, žádnou ochranu nemá asi 280 tisíc lidí starších 65 let. Hrozí, že budou končit na jednotkách intenzivní péče. „Vývoj epidemie je rizikový, ve věku nad šedesát let je 415 tisíc nenaočkovaných lidí,“ říká šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

„Pozorujeme i řadu jiných rizikových a varovných signálů. Nejde o to, jaký je absolutní počet nových potvrzených případů, ale jaký je potenciální zdravotní dopad nových nákaz,“ vysvětluje šéf ÚZIS. Podle Duška bude proto epidemie v následujících týdnech sílit. „V cestě jí nestojí skoro nic, rozvolnění je téměř stoprocentní, stejně tak je na tom i pohyb obyvatel a máme 30 procent nenaočkované dospělé populace, což je stále poměrně velký počet lidí, kteří si mohou nákazu předávat.“

V následujících týdnech podle statistiků poroste počet nově nakažených i počet hospitalizovaných. Situace by snad ale neměla být tak vážná jako minulý podzim a letos na jaře, a to právě vzhledem k postupujícímu očkování.

„Vakcína chrání zejména proti těžkému průběhu nemoci, chrání naočkované seniory až z 87 procent,“ zdůrazňuje ochranný efekt očkování Ladislav Dušek.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová