O pořadu Zápisník zahraničních zpravodajů

Každý týden přinášíme hodinku reportáží o místech exotických i blízkých – vždy ale něčím zvlášť zajímavých, reportáže o málo známé historii. Nabízíme nové pohledy na známé dějiny, povídání o obdivuhodných příbězích a osudech, a to doslova ze všech koutů planety.

Zápisník zahraničních zpravodajů je jedinečný rozhlasový magazín, který nemá v českém rozhlasovém éteru obdobu. Už přes šedesát let zní jeho znělka z rozhlasových přijímačů. Přispívaly do něj takové osobnosti rozhlasové žurnalistiky jako Věra Šťovíčková-Heroldová, Jiří Dienstbier nebo Karel Kyncl a dodnes je pro autory možnost přispět do Zápisníku čímsi výjimečným, možná i svátečním.

Český rozhlas má i dnes širokou síť zahraničních zpravodajů. Autory reportáží a postřehů jsou také reportéři zahraniční redakce nebo rozhlasoví spolupracovníci všude po světě – poslechnout si tak můžete reportáže zpoza hranic třeba i z Antarktidy.

Podívejte se na mapu oblíbených zápisníků na webu (zvětšit na celou stránku):

Zápisník zahraničních zpravodajů vznikal v době, kdy se nesmělo cestovat. Dnes už nejsou hranice uzavřené a tak se reportéři snaží najít při svých cestách vždy něco navíc – neotřelý pohled, který lidé běžně nemají šanci objevit: zajímavou historii, skrytá místa, výjimečné příběhy či pohnuté osudy.

Připravují: zahraniční zpravodajové a spolupracovníci Českého rozhlasu, reportéři zahraniční redakce

Historie pořadu:
Zápisník zahraničních zpravodajů vznikl v roce 1955 a řadí se tak mezi nejstarší pořady v Československu a Česku – i televizní Večerníček je o deset let mladší. Kolik dílů tohoto unikátního pořadu doposud vzniklo, nejspíš nikdo nedopočítá.

V počátcích Zápisníku měl Český rozhlas jen jednoho zahraničního zpravodaje. Do vysílání tak přispívali svými postřehy všichni, kterým se v nelehkých dobách podařilo dostat za hranice Československa.

Zahraniční redakce Českého rozhlasu

Zápisník v síti:
Chceme zaujmout všechny, kteří mají uši a oči otevřené a rozhlížejí se po celém světě. Své náměty a připomínky k reportážím můžete posílat na redakční e-mail: zahranicni.cro1@rozhlas.cz

Díky našim internetovým stránkám si můžete obsah Zápisníku přečíst nebo poslechnout i dodatečně. Přepisy reportáží obohacené o fotografie i videa naleznete na webových stránkách zapisnik.radiozurnal.cz.

Videa, která naši reportéři ke svým zápisníkům občas natočí, najdete na kanálu Radiožurnálu na serveru YouTube. Můžete nám psát také na na Facebooku Radiožurnálu nebo samotného Zápisníku.

Pořad připravují

Další pořady

 • Host Radiožurnálu

  Pravidelné dopolední a večerní rozhovory s hosty, které nikde jinde neuslyšíte. Své dotazy pokládejte přes formulář níže.

 • O Roma vakeren

  Vysílání o Romech pro Romy, ale nejen pro ně… i pro širokou veřejnost.

 • Stretnutie

  Stretnutie je vysielanie Českého rozhlasu pre slovenských spoluobčanov, ale aj pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o Slovensko a radi počúvajú slovenčinu.

 • Sportžurnál

  Víkendový sportovní magazín. Aktuality, přímé přenosy, hodnocení, komentáře.