Zákaz HHC? Určitě máme závažnější problémy, ale všechno je potřeba řešit, říká protidrogový koordinátor Vobořil
Od tohoto týdne už nebude možné na internetu, v obchodech ani v prodejních automatech koupit výrobky s obsahem návykového HHC. Dosud si ho v podobě bonbonů a dalších sladkostí mohly kupovat i děti. Několik desítek jich po předávkování skončilo v nemocnici. Vláda kvůli tomu schválila novelu nařízení vlády o seznamech návykových látek, na které výslovně zařadila HHC a další související látky. Hostem Ranního Interview je národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.
Čtěte také
Považujete HHC v kontextu celé protidrogové politiky za vážný problém?
Látek podobného typu je celá řada, jsou také na trhu. Spíš jsem upozorňoval na to, že to nemá být v cukrovinkách, potravinách, že to nemá být v automatech, dostupné dětem, – to je to, co jsem považoval za závažnější problém. Bavili jsme se o tom, jaký typ stažení z trhu to má být, nakonec vláda rozhodla takto. Určitě máme závažnější problémy, ale všechno je potřeba řešit.
Jaké postihy prodejcům a držitelům HHC nově hrozí? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Nebezpečné želé bonbony: HHC by mohla být na seznamu návykových látek už tento týden
Za uplynulých 20 měsíců skončilo po předávkování látkou HHC v nemocnicích na 170 dětí a mladistvých. Jak se tomu dá zabránit?
-
Zakázat HHC? Na přechodnou dobu, radí dětský adiktolog. Pak by ho dovolil od 21 let
Bonbony, cukrovinky, gumídci, medvídci. To vše s látkou zvanou HHC. Právě tou se několik dětí v posledních dnech předávkovalo. Zasáhne ministerstvo? A co to je HHC?
-
Látka HHC: Děti mohou mít příznaky sníženého vědomí až bezvědomí, popisuje adiktolog
Jsou barevné, sladké, a navíc s psychoaktivní látkou HHC. České nemocnice řeší případy dětí, které se takovými bonbony předávkovaly.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.