Zájemci o vakcínu mají k dispozici čtyři varianty očkování. Jak postupovat?
Během léta ukončila činnost velká očkovací centra, protože chodilo stále méně lidí a naopak vznikla očkovací místa bez registrace. Na podzim se dá opět očekávat rostoucí počet zájemců o vakcinaci. Kde se mohu nechat očkovat a za jakých podmínek?
Na rozdíl od jara jsou momentálně k dispozici čtyři možnosti očkování. Novinkou je očkování bez registrace, které sice nevyžaduje žádnou předchozí přípravu, očkovaný ale zase musí počítat s tím, že procedura na místě se může protáhnout. Podle počtu aktuálních zájemců tak na očkovacím místě stráví namísto obvyklých deseti minut třeba i půl hodiny.
Čtěte také
Pro ty, kdo si naopak rádi věci plánují, stále funguje možnost objednání se na přesný čas. Všechna očkovací centra by podle informací ministra zdravotnictví měla nabízet obě tyto varianty. K očkování proti covidu-19 mohou zájemci využít také služby mobilních očkovacích týmů a poslední možností je očkování u praktického lékaře.
Kde najít seznam všech očkovacích míst?
Nejjednodušší je začít na ministerské stránce ockoreport.uzis.cz. Na interaktivní mapě si můžete rozkliknout očkovací místa v jednotlivých městech. U každého je uvedena otevírací doba, druh a množství používané vakcíny a také informace, jestli očkují děti. Díky přednastaveným parametrům se snadno dá najít očkovací místo přesně podle vašich požadavků.
Ti, kdo si chtějí zamluvit konkrétní čas, by se měli před registrací podívat na stránky ockovani.opendatalab.cz. Ty vznikly jako projekt ČVUT a dozvíte se na nich mimo jiné i množství lidí, kteří na očkování na daném místě momentálně čekají, a dobu, po kterou budete na termín čekat.
Zachraňte vakcínu
Důležitá je kolonka Volné vakcíny, kde praktičtí lékaři nabízejí přebytky svých vakcín. Díky tomu se mnohé využily těsně před uplynutím data použitelnosti.
„Lékař tam může napsat, kolik vakcín chce veřejnosti nabídnout a do poznámky třeba uvést, v jaké termíny je nabízí. Myslím, že tímto způsobem se podařilo udat tisíce, možná desetitisíce vakcín,“ uvádí jeden z autorů webu Marek Sušický s tím, že přesnou evidenci si provozovatelé stránek nevedou.
Čtěte také
Třetí dávka? Pfizer nebo Moderna
Podle odborných studií není kombinace vakcín zvláště v několikaměsíčním odstupu vůbec žádný problém. K přeočkování jsou vyhrazeny takzvané mRNA vakcíny, tedy Pfizer nebo Moderna.
V Česku se zatím doporučuje třetí dávka lidem nad 60 let, chronicky nemocným nebo zdravotníkům a pracovníkům v sociálních službách, a to minimálně 8 měsíců po předchozím očkování. Všem, jichž se možnost přeočkování týká, posílají očkovací místa upozorňující SMS.
Související
-
Konvalinka: Očkovaní s covidem v nemocnicích mají i jiné choroby. Většina pacientů je ale neočkovaná
U neočkovaných je podle amerických dat 4,5krát vyšší riziko, že covidem-19 onemocní než u vakcinovaných. „Vypadá to nebezpečně,“ říká Jan Konvalinka.
-
Češka z cambridgeské univerzity: Delta je nakažlivější, ale očkování proti ní stále funguje
Umí se navázat na klíč, kterým se koronavirus dostává do buňky. Tím zabrání jeho šíření. Právě to je úkolem takzvaných monoklonálních látek – například bamlanivimabu.
-
Jak motivovat k očkování? Obrousit nejistotu možností volby vakcíny či nemocenskou, radí Prokop
Proč odmítají očkování mladí lidé, kteří o něj dříve jevili zájem? Co odhalila nová data průzkumného projektu Život během pandemie? Odpovídal autor projektu Daniel Prokop.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.