Zahlcení státních webů, ovládnutí státní televize. Hackery z Anonymous nepodceňujme, říká kyberexpert
Hackerská skupina Anonymous od čtvrtka útočí na nástroje ruské propagandy. Zatím vyřadila šest státních webů, pronikla také do televizního vysílání. „Propaganda jsou informace a ty mají zvláště v čase války obrovskou hodnotu jak pro obyvatele, tak pro vojenskou morálku. Takže hybridní války jsou dnes primárně o informacích,“ uvádí host speciálního vysílání, odborník na kyberbezpečnost Miloslav Lujka.
Pokud chtějí hackeři například „shodit“ webovou stránku, použijí k tomu DDoS útok (Distributed Denial of Service) tedy zahlcení stránky příliš mnoha dotazy. Takový web je není schopen obsloužit a je nedostupný.
„Další používanou metodou je tzv. defacement, tedy nahrazení původního obsahu webu něčím jiným. To se stalo právě v případě televizního vysílání, ale i webových stránek, kde se objeví na ruském webu ukrajinská vlajka a podobně.“
Kdo kontroluje masu, má moc
Rusko je poměrně vyspělé v oblasti informačních technologií, pokračuje expert. „Uvědomují si řadu let, že kdo kontroluje masu, tak má moc. Proto má Ruská federace státem sponzorované trolly, dezinformátory, obrovský oddíl kybernetických vojáků.“
„Nicméně neexistuje dokonalá ochrana a v tomto případě se v každé infrastruktuře státu vždy dokážou najít nějaké díry, zranitelnosti a podobné. Je tak vždy prostor pro to, citlivé informace napadnout, ukrást a tak dále,“ vysvětluje Miloslav Lujka.
Čtěte také
Ohrožení těmito útoky jsou běžní uživatelé i státní instituce. „Takže bych všechna varování bral seriózně, a i když se nemusí stát nic, co by člověk pocítil, tak hrozba a riziko je obrovské.“
„Může jít o útoky na webové stránky různých ambasád, ministerstev, ale i o pokusy o útoky na kritickou a významnou infrastrukturu jako jsou nemocnice a další.“
Sítí je dnes propojeno téměř vše
Ačkoliv USA nemají v plánu se současného konfliktu přímo vojensky účastnit, jejich zapojení v oblasti kyberútoků technicky možné je. „Dnes většina věcí jako bankomaty, výhybky na dráze, řízení křižovatek a mnoho dalšího je součástí tzv. Internetu věcí (IoT - Internet of Things),“ vysvětluje Lujka.
„Takže téměř vše je dne propojeno sítí a ta v nějaké své části může komunikovat i do internetu. Také řídící systémy, byť často od sítí odpojené, jsou pořád jen počítače a například nějaký pracovník může ovlivnit jejich provoz.“
Skupinu Anonymous by proto Lujka nepodceňoval. „Nikdo přesně nevíme, kdo je jejich součástí a kdo je podporuje. Takže technické možnosti pro útoky existují, a pokud se pro ně někdo rozhodne, je jen otázkou času, něž se najde nějaká zranitelnost a útok provedou.“
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka