Záchvat hypoglykemie připomíná opilost, varuje diabetoložka. Bez pomoci může pacient i zemřít

19. červen 2019

Neviditelný zabiják, i tak by se dala nazvat jedna z nejrozšířenějších civilizačních chorob – cukrovka. Jedním z jejích závažných příznaků je hypoglykemie, tedy stav, kdy hladina cukru v krvi klesne pod hodnotu 3,9 mmol/l. Ten ohrožuje jak pacienty s diabetem 1., tak 2. typu a někdy může postihnout i jinak zdravého člověka.

Všichni někam spěcháme. To srdci neprospívá, říká diabetolog Martin Haluzík

lidé, spěch, shon, dav

Onemocnění srdce a cév je u nás nejčastější příčinou úmrtí, proto je důležité uvědomit si celou řadu špatných vlivů. Právě Světový den srdce je takovým připomenutím, pro někoho možná startem k nějaké změně, jak ke svému zdraví přistupovat.

Zatímco zdravý organismus se s prudkým poklesem hladiny krevního cukru umí vyrovnat poměrně dobře, oslabeného jedince může přivést až do bezvědomí, varuje diabetoložka Jana Psottová.

Přitom upadnout do hypoglykemického stavu nemusí být vůbec těžké – stačí vynechat pravidelné jídlo, začít s razantní dietou nebo se věnovat nadměrné fyzické aktivitě, aniž bychom energii doplnili jídlem nebo v případě diabetiků její ztrátu kompenzovali upravením dávky inzulinu. Častým původcem hypoglykemie je také alkohol.

Hypoglykemie, bezvědomí, smrt

Náplast pro stálou a neinvazivní kontrolu hladiny krevního cukru

Nepříjemný stav se projevuje například třesem, nervozitou, zvýšením pulzu, opocením, bledostí, ale může dojít i k poruchám vidění, řeči nebo koncentrace. Nebezpečné je, že tyto příznaky bývají podobné opilosti a okolí je za ni často zaměňuje, varuje diabetoložka.

Při lehké hypoglykemii si je pacient schopný pomoci sám, při těžké hypoglykemii se ale bez pomoci okolí neobejde. Může se totiž dostat až do bezvědomí, a pokud okolí včas nezasáhne, může tento stav skončit i smrtí.

Každý diabetik by měl mít u sebe diabetologický průkaz, radí Jana Psottová, jak rozeznat léčeného diabetika, který už ztratil schopnost normálně komunikovat.

Jak pomoci pacientovi s hypoglykemií

Pokud je pacient při vědomí, měl by si okamžitě vzít dávku hroznového cukru nebo se napít sladkého nápoje. Množství cukru by se ale nemělo přehánět, většinou stačí asi 10 až 20 gramů. Rychlou pomoc v podobě cukru by pak měla doplnit svačina, například v podobě celozrnné housky se šunkou nebo se sýrem.

Při těžké hypoglykemii diabetoložka Jana Psottová radí volat okamžitě linku 155 a naopak varuje před podáním sladkého nápoje. Pacient v bezvědomí by ho totiž mohl vdechnout.

Plíživé ohrožení

Nová léčebná metoda údajně dokáže zbavit pacienta cukrovky. Testuje ji IKEM

Měření hladiny cukru v krvi (ilustrační foto)

V pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) testují laser, který podle lékařů může vyléčit cukrovku druhého typu. Do studie s přísnými kritérii se za zhruba půl roku budou moct přihlásit další desítky pacientů.

Kromě akutních stavů ovšem může mít hypoglykemie i mnohem hůř rozpoznatelnou, plíživou podobu. Dlouhodobě nízká hladina krevního cukru přitom může vést k poškození kardiovaskulárního systému, k infarktu myokardu nebo k cévní mozkové příhodě.

Zátěž představuje ale také pro nervovou soustavu, kde může způsobovat drobné změny, ale také agresivitu a závažné poruchy osobnosti.

Co je to noční hypoglykemie?
Noční hypoglykemie je většinou pacientem nerozpoznaná, často trvá i několik hodin a může organismus pacienta vážně poškozovat. Jana Psottová proto doporučuje využít možnosti neustálého monitoringu hladiny krevního cukru.

Za vznikem cukrovky druhého typu stojí obvykle nesprávná životospráva. Jak jí tedy předcházet? A Jak vznikal Praktický průvodce cukrovkou, jehož je Jana Psottová autorkou? I na to se svého hosta zeptal moderátor Vladimír Kroc. Poslechněte si celý rozhovor ze záznamu.

autoři: Vladimír Kroc , and | zdroj:
Spustit audio

Související