Za vlast a proti císaři

Legiovlak znovu na cestě: Nehrajeme si na válku, ale propagujeme ideály legionářů

Do práce chodí ve vojenské uniformě a není to voják. Na nedělní výlet jede s plnou polní obrněným vlakem a také to není voják. Doma sedí obklopený medailemi, studuje válečnou literaturu, čistí zbraně a pořád to není voják. Jiří Charfreitag (34) propadl vojenské historii a především ho zajímají českoslovenští legionáři. Proto je také tajemníkem projektu Legie 100, který upomíná 100 let od návratu legionářů ze Sibiře do Československa.

Z Berouna vyjíždí do křivoklátských lesů čtrnáct vagonů legiovlaku, které táhne parní lokomotiva. Vojenské vagony, čerstvě natřené a připravené na letní sezónu, obsadili mladí muži ve vyčištěných uniformách a v plné zbroji. Čepice jim zdobí typické bíločervené stuhy.

Jiří Charfreitag v kanceláři

Souprava zastavuje u tunelu a fotografové vytahují aparáty. Je to výjev jak z legionářského vlaku před bajkalským tunelem. Spokojeně se tváří i štíhlý mladý muž s dokonale zastřiženým vojenský knírkem. Legiovlak zase vyjel na další štaci.

Z kanceláře do vlaku

„Můj pradědeček byl legionářem a dokonce i velitelem jednoho z takových vlaků. Doma jsme věděli, že sibiřskou anabázi prožil, tak jsem se k tomu dostal a proto to dneska dělám,“ říká Jiří Charfreitag, který pendluje mezi vlakem a pražskou kanceláří Československé obce legionářské.

Čtěte také

„Do projektu Legie 100 patří nejen legiovlak, ale i péče o válečné hroby, publikační činnost a obecně výchova k vlastenectví a rozvoji tradic v duchu odkazu československých legionářů.“ Ačkoliv to zní trochu pateticky, Charfreitag to myslí vážně.

„Nechceme jenom připomínat války, ale především to, že máme právo jako národ být hrdí na svoji minulost ať už vojenskou nebo politickou.“ Pražská kancelář sídlí v hotelu Legie u náměstí I. P. Pavlova. V přízemí činžáku je Muzeum československých legií a také depozitář, kde skončila řada exponátů, které Jiří Charfreitag nasbíral. „Míval jsem to doma, ale když máte třicet zbraní včetně kulometů a patnáct uniforem, tak už je v bytě těsno.“

Kupovali exponáty po celé Evropě

Šéf projektu Legie 100 Jiří Charfreitag

Legionářskou uniformu oblékl Jiří Charfreitag poprvé ještě na elektrotechnické průmyslovce, když se dostal jako prostý civilista k rekonstrukci bitvy u Zborova. Začal se tématu důsledně věnovat, je spoluautorem knihy Československé legie 1914-1920: stejnokroje a výstroj, stal se vášnivým sběratelem a jako mnozí kolegové říká, že práce se jim stala koníčkem.

 „Žena jezdila na akce se mnou, nosila uniformu zdravotní  sestry, kupovali jsme exponáty po celé Evropě. Ne každá ženská má pro takového koníčka pochopení,“ dodává otec dvou dětí. U vedlejšího stolu v kanceláři sedí zavalen knihami a haldou papírů Michal Rak, který snad jako jediný nenosí v Československé obci legionářské uniformu.

Nový seriál Ľubomíra Smatany uslyšíte na Radiožurnálu každý den od pondělí do neděle vždy v 8.50.

„Chtěl jsem generálskou, ale tu mi nedali,“ usmívá se dokumentarista a vedoucí publikační činnosti. „Kolegové jsou v tomhle směru pořád děti, v dobrém slova smyslu.“

Takových „dětí“ pracují v Československé obci legionářské dvě desítky a ze zálohy jim pomáhá řada dobrovolníků. Samotná obec letos slaví 99 let své činnosti, a Jiří Charfreitag slibuje, že o ní ještě hodně uslyšíme.  Projekt Legie 100 pokračuje.

Legiovlak připomíná návrat legionářů do Československa
autoři: Ľubomír Smatana , prh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová