Za rozhlasovým mikrofonem s pistolí u pasu

19. únor 2010
Zblízka

Desítky izraelských vojáků a policistů utrpěly v posledních měsících zranění na západním břehu Jordánu. Při službě je nezranili Palestinci, ale extremisté z řad židovských osadníků. Radikální sionisté považují i tato území obývaná Araby za součást Izraele. V tomto přesvědčení se snaží půl miliónu osadníků utvrzovat rozhlasová stanice Aruc ševa, která v minulosti pirátsky vysílala z lodi ukotvené ve Středozemním moři.

Izraelské národní rádio, nebo také Sedmý kanál, čili Aruc ševa. Zkrátka osadnická stanice, která si vytkla za cíl pozvedávat morálku Židů na okupovaných arabských územích. Svůj program zahajuje ředitel a přední moderátor stanice Jišaj Fleisher. Vydávám se za ním osobně.

Je před sedmou večer a přijíždím k osadě Bejt El na západním břehu Jordánu. Ze tmy svítí jen vzdálené domy palestinského Rámalláhu. Moc bezpečně se teď necítím. Před třemi hodinami palestinský ozbrojenec jen pár kilometrů odsud nožem zabil izraelského vojáka, který s džípem zastavil na křižovatce. Právě toto prostředí si však cíleně vybrali ke své práci redaktoři osadnického rádia Aruc ševa.

"To je moje pistole ČZ vzor 75 vyrobená v Československu. Skvělá devítka vyrobená vašimi lidmi. Je to vynikající pistole. Nenosím ji proto, že jsem agresor, ale abych hájil svá práva," říká ve své pracovně právě ústřední postava celé stanice, 33letý Jišaj Fleisher. Za své hlavní právo považuje tento přistěhovalec z Ameriky žít tady, mezi Palestinci.

"Co se týká nebezpečí... Víš, když se dívám na fotografie obětí holokaustu, na těla, která nacisté hrnuli traktorem do jam, říkám si, že v Evropě bylo před 70 lety daleko nebezpečněji. Vlastně se tu vůbec nežije špatně. Musíme být ovšem tvrdí, bojovat za své zájmy," míní.

Dříve muselo rádio usilovně bojovat dokonce proti izraelské vládě. Když před příchodem internetu vysílalo vzduchem, působilo bez licence jako pirátská stanice. Aby Aruc ševa obešla úřady, měla v 80. a 90. letech studio na lodi ukotvené na moři.

"Pirátské, ilegální vysílání, to jsou trochu silná slova. My jsme prostě chtěli čelit svobodnými informacemi skoro komunistickým idejím, které hlásal tento stát. Z moře jsme vysílali proto, že jsme se nechtěli podřizovat zásahům ze strany vlády," vysvětluje Jišaj Fleisher.

Mezinárodní společenství považuje západní břeh Jordánu za okupované území, kde má vzniknout palestinský stát. To stanice Aruc ševa odmítá. "Tohle rozhodně není žádné palestinské území, ale Judea a Samaří, součást Izraele. Palestinský stát ať je třeba v Iráku nebo v Saúdské Arábii," namítá.

Současná pravicová vláda osadníkům moc problémů nedělá. Kolonisty však v minulosti silně podporoval i Ariel Šaron, který později jako premiér řekl, že okupace a nadvláda nad Palestinci je nemravná a nařídil vyklizení osad v pásmu Gazy. Co by vysílal Jišaj Fleisher, kdyby jednou došlo i na osady na západním břehu?

"Kdyby přišel příkaz odejít, bránili bychom se třeba občanskou neposlušností. Ale nakonec bychom asi stejně prohráli. Ne na dlouho, protože sionistická ideologie nakonec zvítězí," tvrdí Jišaj Fleisher.

Hlásání podobných názorů považuje i velká část izraelské společnosti za extremismus. Mnozí je však vnímají jako normu a rozhlasu fandí až ze zámoří. Po internetu prý stanici sledují statisíce lidí měsíčně. Jak se však osadnické myšlenky projevují ve vysílání Aruc ševa?

"Naprosto! Naše vyslání chce světu ukázat pravdu o Izraeli. Svět nás vykresluje jako agresora. My jsme přitom malá země a stojí proti nám Evropská unie, americká diplomacie, OSN, arabský svět - ti všichni nám chtějí zabránit v úspěchu," dodává ředitel Aruc ševa.

mapa
Zvětšit mapu: Osada Bejt El na Západním břehu Jordánu
Spustit audio