Z toho, co lidé přispějí, jde z 90,5 % na přímou pomoc dětem, ubezpečuje ředitelka české sekce UNICEFu

11. leden 2017

Největší audioportál na českém internetu

Uganda, foto z cesty | Foto: Michal Příhoda

Rozhovor s ředitelkou české sekce humanitární organizace UNICEF Pavlou Gombou o tom, zda dary putují skutečně do těch správných rukou a také o tom, jak organizace pracuje. Moderuje Lucie Výborná.

Humanitární organizace UNICEF pomáhá dětem ve více než 150 zemích světa – pro kláštery zajišťuje pitnou vodu nebo se stará o to, aby mohly děti chodit do školy. To ale neznamená, že nepomůže i jednotlivci, pokud to jde. Například malého mnicha Dorjiho přivezli z Bhútánu do Česka, aby mu pomohli s nemocnými nohami.

Pro Dorjiho zorganizovali kampaň s výzvami na sociálních sítích, která ke konci byla úspěšná. „Lidé u nás hodně reagují na konkrétnost a adresnost pomoci. Víme, že Češi jsou solidární a štědří, ale potřebují mít jistotu, že jejich dar bude skutečně dobře využit a že se nepoužije na něco jiného,“ vysvětluje ředitelka české sekce humanitární organizace UNICEF Pavla Gomba.

Připomíná také, že organizace má v Česku na 60 tisíc dárců, a z toho, co lidé přispějí, tak z 90,5 % jde na přímou pomoc dětem. Dnešním trendem je totiž ústup od celosvětové distribuce věcných dodávek, kromě mimořádných krizových situací. Například po zemětřesení v Nepálu lidem dávali drobnou hotovost, aby si lidé pořídili to, co skutečně potřebují. „Do humanitární pomoci se zabudovávají pojistky proti zneužití,“ dodává.

Ubezpečuje také, že UNICEF je ryze nepolitickou organizací, která neprosazuje žádný konkrétní směr nebo filozofické zaměření, na druhé straně se snaží vycházet s místními autoritami, aby je zapojila do programů a motivovala k tomu, co je pro děti správné. „Často dosáhnete mnohem více tím, že změníte některé podmínky, než že to budete dělat mravenčí prací bez podpory náčelníků,“ nastiňuje.

A pokud se podaří odstranit místní překážky, jako třeba zrušit na základních školách školné nebo povinnost nosit uniformy, tak pak může být vzdělání přístupné pro mnohem více dětí. „V Ugandě se během jednoho jediného roku zvedla docházka o 100 %,“ uvádí jeden z příkladů.

Audio záznam všech rozhovorů si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

Pavla Gomba
autoři: lvb , prh

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.