Z fondu Trend zmizelo dalších 70 miliónů korun

22. duben 2003
Pod kůži

Dramatický vývoj kolem vytunelovaného investičního fondu Trend, ze kterého zmizely akcie za jednu miliardu tři sta milionů korun, stále pokračuje. Poté, co fond získal loňskou kontroverzní dražbou vlastní pohledávky v hodnotě tří set padesáti milionů jen pouhých sto dvacet milionů korun, potkala ho další výrazná ztráta. V souvislosti se zmíněnou dražbou přišel o dalších sedmdesát milionů korun.

Ztrátu desítek milionů korun zjistila Komise pro cenné papíry při prověrce hospodaření fondu Trend. Podrobnosti sdělila mluvčí Komise Radka Procházková.

Radka Procházková: Z účetních výkazů vyplývá, že vlastní kapitál fondu Trend je osmdesát tři milionů korun. Je to tedy asi zhruba o sedmdesát milionů korun méně, než kolik akcionáři fondu očekávali podle zveřejňovaných informací.

Kde je teď podle Vás těch chybějících sedmdesát milionů korun?

Radka Procházková: Z Lichtenštejnska měla být počátkem roku zaplacena částka do majetku fondu odpovídající zhruba těm sedmdesáti milionům korun. Jednalo se peníze, které zajistila policie, avšak v majetku právě tyto peníze nejsou.

Podle našich informací byla tato částka převedena na firmu Fringham Enterprices, která před Vánoci vydražila pohledávku fondu Trend za firmou Vorminster Enterprices Limited. Společnost Caringham Enterprices však neměla dle našeho názoru nárok na částku sedmdesát milionů korun, protože převedení těchto peněz nemělo být součástí závazku u vydražené pohledávky.

Jak je podle Vás možné, že k tomuto převodu peněz došlo?

Radka Procházková: To bohužel nevíme, proto chceme požádat soud, aby prověřil postup správce konkursní podstaty.

Domníváte se, že v této souvislosti došlo k porušení zákona?

Radka Procházková: Je to možné, my chceme proto prověřit hospodaření fondu Trend a požádat soud o součinnost a prošetření, zda správce konkursní podstaty jednal s odbornou péčí.

Na to, proč převedl téměř sedmdesát milionů korun na britskou společnost, jsme se zeptali přímo správce konkursní podstaty Vítězslava Hálka. Odmítl však komunikovat přímo a na položené dotazy reagoval pouze e-mailem. V celkem čtyřech zprávách označil nepřímo Komisi pro cenné papíry za neznalou problému a neschopnou seriózní komunikace. Konkrétní odpověď však nikdy neposlal. Komise se už v této chvíli obrátila na Krajský soud v Hradci Králové, aby postup konkurzního správce prošetřil. V problému se vyjádřila soudkyně Jolana Maršíková, která má případ na starosti.

Jolana Maršíková: Nejprve si musím obstarat podklady, jak z Komise pro cenné papíry, tak stanovisko správce konkurzní podstaty. Pokud se ptáte na sankce, které hrozí správci konkurzní podstaty za porušování jeho povinností v konkurzním řízení, pak podle právní úpravy, obsažené v paragrafu osm konkurzního zákona, přichází v úvahu pokuta udělena soudem správci konkurzní podstaty do výše sto tisíc korun nebo při zásadnějším porušování povinností správce konkurzní podstaty jeho odvolání z funkce, což ovšem nevylučuje, aby se mohli věřitelé domáhat náhrady škody vůči správci konkurzní podstaty.

Alespoň trochu naděje pro akcionáře Trendu přináší současné výsledky vyšetřování tunelování fondu. Hlavnímu obviněnému, bývalému předsedovi představenstva, a dalším deseti osobám, které měly fond připravit o jedna celá, tři miliardy korun, hrozí vysoké tresty. Podle mluvčí policejního prezídia, Blanky Kosinové, je čeká obžaloba z celkem dvou závažných trestných činů.

Blanka Kosinová: Pro trestný čin porušování povinností při správě cizího majetku, spáchaný různou formou účastenství a na jednoho z obviněných navíc pro trestní čin zneužívání informací v obchodním styku. Obviněným hrozí trest odnětí svobody v délce od šesti měsíců do pěti let, neboť jejich jednání se posuzuje podle znění paragrafu dvě stě padesát pět trestního zákona, účinného ještě před novelou účinnou od roku 1998. Hlavní obviněný je ohrožen vyšší trestní sazbou, a to od pěti do dvanácti let, neboť je obviněn samostatně ještě pro zneužívání informací v obchodním styku. Rozhodování o podání obžaloby nyní leží na státním zástupci v Praze.

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autoři: ark , Jiří Máslo
Spustit audio

Více z pořadu