Vzdělávání je esence LFŠ, nehrajeme filmy jen tak, vysvětlují tvůrci programu Letní filmové školy
Od 29. 7. do 4. 8. se bude konat 48. Letní filmová škola Uherské Hradiště. Několikaletým projektem festivalu je Film všemi smysly. Letošním sloganem je Dotýkám se filmu. „Vidím za tím prazákladní zážitek sledování filmu potmě v kině společně. Návštěvníci se takhle můžou společně dotýkat filmu. Zároveň nám jde o to, abychom promítali co nejvíc filmů, které se lidí dotknou,“ popisuje Jan jílek. Společně s Ivou Hejlíčkovou jsou programovými řediteli Letní filmové školy.
Proč zůstává v názvu „škola“? Neodradí to uprostřed prázdnin někoho?
Iva Hejlíčková: Myslím, že právě ten termín „škola“ je to, proč k nám lidé jezdí. V zásadě je rozdíl v tom, že soutěžní festivaly dávají na jednu hromadu spoustu novinek a člověk vidí hezký film, ošklivý... Ale u nás je to rozdělené do sekcí, které vždycky nějaké téma komplexně pojmou, doprovodí to úvody, přednáškou. Člověk o tématu nebo o osobnosti získá komplexnější znalost, odjíždí doufám chytřejší, než přijel.
Jan Jílek: Tohle je specifikum Letní filmové školy v její dlouhé historii. Nehrajeme filmy jen tak, vždy se snažíme rozšířit a prohloubit kontext filmu, jeho pozici ve filmové historii nebo současné kinematografii. Vzdělávání je esence festivalu, ale forma je co nejletnější a nejpříjemnější. O to se snažíme.
Čtěte také
Dá se popsat typický návštěvník, „školák“ Letní filmové školy v Uherském Hradišti?
Jan Jílek: Máme o pár procent více žen, věk zhruba od 30 do 40 let, ale máme i mladší diváky. Dokonce návštěvníky, kteří absolvovali téměř všechny ročníky Letní filmové školy. Jsme otevřeni dětským divákům, máme velmi bohatý program v dětském stanu. Cílíme na diváky od 3 let do nekonečna.
Rocker vs. politik. Proč jste zvolili dokument Olgy Sommerové o Michaelu Kocábovi jako úvodní film přehlídky?
Jan Jílek: Z několika důvodů. Jednak se bude jednat o světovou premiéru, ale zároveň je tam i návaznost na náš vztah s Olgou Sommerovou, které jsme před několika lety dali výroční cenu Asociace českých filmových klubů a byla váženým hostem Letní filmové školy.
Je to skvěle nastříhaný dokument, který funguje dynamicky od první do poslední minuty. Paní režisérce se podařilo zachytit dynamickou a excentrickou osobnost Michaela Kocába. Je to jeden ze zásadních českých dokumentů letošního roku pro nás.
Máte i další světovou premiéru?
Iva Hejlíčková: Máme hned dvě další světové premiéry. Jednou z nich je trošku atypický snímek Kunstkamera. Jako si barokní šlechta a panovníci tvořili svoje kunstkomory, tak pan Švankmajer celý život sbírá nejrůznější artefakty, umělecká díla. Jsou umístěná v zámku v Horním Slavkově a celý film je procházkou po těchto sbírkách za doprovodu hudby Antonia Vivaldiho. Je to filmový výlet do světa Jana Švankmajera.
Poslední světová premiéra bude zakončovací film, režijní debut Vojty Maška Arvéd. Je to velmi zvláštní film o ještě zvláštnějším člověku Jiřím Arvédu Smíchovském, který kolaboroval s každým režimem v zájmu možnosti dostat se k informacím, které chtěl, ke knihám, které chtěl. Byl to kabalista...
Jan Jílek: ...mystik, satanista...
Iva Hejlíčková: Je to velmi zvláštní figura a film je i formálně velmi zajímavý. Jsme rádi, že právě tímhle filmem můžeme zakončit.
Jak velkým lákadlem bude zahajovací koncert Bratří Ebenů? Kdo ze zahraničních hostů se objeví na Letní filmové škole? Jak bude připomínáno 120. výročí narození režiséra Martina Friče? A kdo převezme letošní hlavní cenu a proč? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
V 80. a 90. letech se točilo pokus-omyl. Auta nás srážela a padalo se skutečně, vzpomíná kaskadér
Padal z Titaniku, dubloval Johnnyho Deppa a nedopatřením zranil oba malíčky Jackie Chanovi. Jak se kaskadér Dimo Lipitkovský dostal mezi světovou špičku?
-
Jiří Mádl: Chci hrát role, které jsou pro mě výzva. Herecké srdce ve mně bije jako zvon
Jiří Mádl je herec, režisér, scenárista. Nyní debutuje i jako spisovatel se svou prvotinou Přitažlivost planety Krypton.
-
Někdy mám provinilý pocit z toho, že se tak dobře bavím a říkám tomu práce, přiznává Marek Eben
Moderátor, hudebník a herec Marek Eben vydává knížku s názvem Myšlenky za volantem. Při načítání audioknihy nastala trapná situace: smál jsem se vlastnímu vtipu, přiznává.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.