Výzkum kvantové provázanosti je jako fyzikální archeologie, popisuje francouzský nobelista Alain Aspect
Kvantové šifrování a budoucí generace kvantových počítačů jsou možné díky tomu, že určité částice mají mezi sebou zvláštní pouto. Přestože jsou každá jinde, mezi jejich parametry zůstává pevná souvislost. Tuto podivnost potvrdilo postupně několik experimentů, později oceněných Nobelovou cenou. Jeden z nich navrhl v 80. letech francouzský fyzik Alain Aspect, nositel Nobelovy ceny za experimenty s kvantově provázanými fotony.
Poslechněte si celý Magazín Experiment z 22. února 2025
Jak jste se ke studiu kvantové fyziky dostal?
Ve skutečnosti jsem to studoval víceméně jako samouk, protože v době mých studií se kvantová fyzika dost dobře nevyučovala. Trochu náhodou jsem narazil na článek Johna Bella o tom, jestli se dá experimentem rozsoudit spor mezi Nielsem Bohrem a Albertem Einsteinem. Byli to velikáni fyziky 20. století a velice mě to zaujalo.
Čtěte také
Jak těžké bylo si ten experiment prosadit?
Naštěstí jsem tehdy byl učitelem a dostával za to výplatu, a tak jsem se mohl věnovat výzkumu podle libosti. Vybral jsem si čistě podle zájmu a vášně.
Podařilo se vám oba velikány aspoň posmrtně rozsoudit?
Je několik věcí, které z mého experimentu vyplývají. Určitě vyvrací Einsteinovy představy v globálu. Podle mě ale především vyvrátil takzvanou představu lokality. Ve svém experimentu jsem potvrdil, že to, co se děje s částicí tady, se bezprostředně projeví na jiné částici někde jinde. To „jinde“ bylo v mém experimentu dvanáct metrů, ale v dnešní době se to předvádí až na dvanáct set kilometrů – provázané fotony vyslané z čínského satelitu.
Napadlo by vás tehdy, když jste experimentoval čistě ze zájmu, že vaše práce bude k něčemu užitečná?
Ne, vůbec ne. Když jsem experiment dokončil, věnoval jsem se jiným věcem. Až za pět let mi někdo k mému velkému překvapení vysvětlil, že se dá udělat šifra z našich provázaných fotonů. Od té doby sleduji vývoj v takzvaných kvantových technologiích. Také jsem se zapojil do start-upových firem, protože chci své studentky a studenty vést k tomu, že s dobrým nápadem je dobré založit firmu. Když vás něco napadne, přijďte, já vás podpořím. Myslím si, že je fantastické, když fyzik zjistí, že to, na co přišel, může být užitečné.
Kvantová provázanost koneckonců vypadá užitečně – dovedu si představit, že to propojení částic na dálku bude něco přenášet. Fyzikálně to ale tak jednoduché nebude.
Je to složité. Nemůžete využít kvantovou provázanost k tomu, abyste okamžitě přenesli užitečnou informaci. Na druhou stranu se na to můžete dívat z pohledu archeologa. V experimentu, o kterém jsem snil a který uskutečnil v Innsbrucku Anton Zeilinger, máte dva detektory a zaznamenáváte, co se děje. Až když jste hotoví, porovnáváte ty dvě strany, a teprve zpětně – pohledem archeologa – zjistíte, že se něco stalo současně.
Nemůžete to využít v přítomném okamžiku, protože kvantová fyzika je od základu náhodná. Ale když se podíváte na to, co se už stalo, očividně k tomu došlo naráz.
I tak je to ale užitečné pro kryptografii, tedy šifrování – nebo snad už i pro jiné účely?
Zaprvé: kryptografie funguje, proto je důležitá. Ale samozřejmě hlavní aplikace by byla v kvantových počítačích. Ty udělaly obrovský pokrok, ale zatím nevíme, jestli opravdu přinesou velké zlepšení, nebo ne. Jsem optimista, ale doopravdy nikdo neví, jestli nakonec kvantové počítače splní to, co si od nich slibujeme. Pokud ano, bude to ta hlavní aplikace.
Související
-
Naše vědomí a svobodná vůle fungují na kvantovém principu, tvrdí italský vědec
Základem kvantové fyziky jsou vědomí a svobodná vůle. Poslechněte si rozhovor Martina Srba s autorem převratné nové teorie vědomí Federicem Fagginem.
-
Hawking mi řekl, že je třeba napsat novou knihu, osvětluje vznik knihy O původu času její autor
Čas a další fyzikální zákony nevznikly naráz. Při vzniku vesmíru se přetvářely podobně jako živé organismy. Myšlenku Stephena Hawkinga rozpracoval kosmolog Thomas Hertog.
-
Mobil či kreditka zabezpečené tak, že je nepřelstí ani superpočítač? Pracujeme na tom, tvrdí experti
Znepříjemnit život hackerům bude čím dál složitější. Odborníci na šifrování si to uvědomují a snaží se na rizika budoucnosti připravit. Jak chtějí převézt kvantový počítač?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Trump je ‚velmi rozzlobený‘ na Putina kvůli příměří. Hrozí 50procentními cly na ropu
-
Slovensko hlásí další ohnisko nákazy slintavkou a kulhavkou. Od českých hranic ho dělí 40 kilometrů
-
Vyjednavači a šedé eminence. Kdo domlouvá konec války na Ukrajině?
-
Franz: Ideály o spáse by se neměly realizovat, končí to špatně. Je důležité si budovat vnitřní svobodu