Výstava Rohatí zkoumá identitu pomocí kovářství a textilní tvorby
Galerie Artivist Lab v Praze představuje výstavu Rohatí od Moniky Kováčové a Adriána Krišky. Autoři v ní spojují kovářství a textilní tvorbu tak, aby ukázali, jak tyto tradiční techniky mohou pomáhat hledat a vyjadřovat osobní i společnou identitu v dnešní společnosti. Výstava reaguje i na tlak, který zažívají marginalizované skupiny.
„Výstava Rohatí představuje dva autory. Moniku Kovačovou jsme my, jako Artivis Lab a Ara Art, pozvali na rezidenci Avindo, neboli budoucnost, kterou od roku 2025 spoluorganizujeme. A ona si ještě přizvala Adriana Kryšku, mladého umelce, se kterým ji kromě stejného věku spojuje téma materiálu, tedy kůže, textil, kov.”
Kurátorka Tamara Moyzes přibližuje výstavu Rohatí, která byla poprvé představena při 11. ročníku Mezinárodního dne Romů pořádaného organizací Ara Art. Monika Kovačová v ní využívá kovářství, tradičně spojené s romskou kulturou, jako nástroj pro vytváření nových symbolů, vizí a příběhů.
„Monika například pracuje s kovem právě proto, že kovářství je samozřejmě spojené s romskou historií, kterou tak přenáší do dnešního moderního světa, čímž vyrábí novou identitu romského současného umění.”
Monika Kováčová je absolventkou ateliéru malby na Akademii výtvarných umění v Praze. Svá díla představila v řadě galerií a institucí v Česku i v zahraničí.
„Oba dva autoři jsou umělci ze Slovenska. Monika má romské kořeny. A oba dva jsou queer. Takže jde vlastně o queersko-romsko-slovenskou výstava s tím, že Monika je první romská umělkyně, která dokončila Akademii výtvarných umění v Praze. Takže jsme na ní velmi pyšní. Právě tím, že byli součástí rezidencie, tak měli čas na ní pracovat. Jsem velmi vděčná, že většina děl vznikla přímo na výstavu.”
„Dále bylo těžké dodat novější díla. ty byly nakonec inspirované tím, že oba umělci pochází ze Slovenska. Adrian je v podstatě z Liptovského Mikuláše, takže tam je i slovenský folklor, který je vidět například na kůžích, ale vlastně i v kovářských dílech Moniky. Jedním z námětů jsou ovce a pastýřství, hlavně teda ženy pasačky. Jejich feminismus inspiroval oba umělce.”
Tvorba obou autorů se věnuje queer identitě, menšinové politice, ekologii a rasové nerovnosti.
„Název Rohatí je vlastně narážkou na to, že autoři přetvářejí mýty, to jak většinová společnost odmítá LGBT, queer menšinu, či romské autory. My, rohatí, jsme ale na svoji identitu hrdí.”
Výstava je k dispozici veřejnosti do 7. června v Galerii Artivist Lab v Praze a bude součástí doprovodného programu.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Marshallův plán pro Kyjev či další miliardová pomoc. V Římě skončila konference o obnově Ukrajiny
-
Máme obří technologický dluh. Potrvá roky, než to vyřešíme, říká ke kyberútokům etický hacker Haller
-
V Dolomitech zemřel český turista. Odchýlil se od skupiny a zřítil se, píší média
-
‚O spalovací motory není zájem.‘ Volkswagen zavírá továrnu v Číně, kde vyrábí i Škoda