Výskyt nádorových onemocnění

13. únor 2006
Vaše téma

Každý třetí až čtvrtý dospělý Čech onemocní rakovinou. Počet lidí s nádorovými onemocněními roste, nejsme tím ale výjimeční. Stejné je to ve všech vyspělých západních zemích. V Česku ročně onemocní zhruba 55 tisíc lidí. O léčbě rakoviny mluvíme dnes ve Vašem tématu. Proč roste počet lidí s nádorovým onemocněním?

Jeden z důvodů je to, že se prodlužuje střední doba věku člověka. Také stále častěji dostávají rakovinu lidé s vyšším věkem. Více než 60 procent onemocnění mají lidé ve věkové skupině nad 55 let. Prodlužování života člověka tedy podle odborníků paradoxně riziko rakoviny zvyšuje.

Která nádorová onemocnění jsou u nás nejvíc časté?

U žen je to rakovina prsu. Ročně u nás lékaři zjistí kolem pěti tisíc nových onemocnění rakoviny prsu. Nejčastěji ho dostávají ženy nad 50 let, objevuje se už ale také od 20 let. U těchto žen je to ale geneticky dané. Pokud jde o muže, tam je nejčastějším nádorem rakovina plic. Více nám řekl přednosta Onkologické kliniky I. lékařské fakulty Všeobecné fakultní nemocnice a Ústavu radiační onkologie Bulovka Luboš Petružálka.

Petružálka: Rakovina plic se vyskytuje masivně u kuřáků a za dobrou zprávu považuji, že výskyt karcinomu plic u mužské populacev poslední době mírně klesá. Na druhé straně se ale zvyšuje toto onemocnění u žen a může za to životní styl a větší počet kuřaček.

Pokud jde o obě pohlaví, muži i ženy jsou relativně stejně postiženi nádory tlustého střeva a konečníku. Výskyt tohoto onemocnění v České republice je na jednom z předních míst v Evropě, což je dáno především špatnými životním a dietními návyky. Hraje tu roli ale také genetický základ.

Pokud jde o ostatní nádory, tam jejich výskyt také stoupá?

Většinou ano. Je to například u nádoru ledvin. U nás tvoří tento typ rakoviny opět vysoký počet ve srovnání s jinými zeměmi. Lékaři ale nevědí, jak si to mají vysvětlit:

Petružálka: Jedna z teorií je, že v minulosti byl poměrně velký abúzus nebo nadužívání různých analgetik na bolesti. Je potřeba se tímto problémem zabývat.

Jediný nádor, který ve výskytu klesá je nádor žaludku a také není jasné z jakého důvodu.

Ve světě je tedy trend stejný?

V podstatě ano, tedy ve vyspělém světě. Především tam jde o životní styl. Ve Spojených státech například ale klesá počet lidí s rakovinou plic. Je to dané především tím, že se tam daří snižovat počet kuřáků. U rakoviny prsu je to spíš daň vyspělosti populace, která vede k jiným zvykům a ženy jsou také ovlivněné hormony.

Petružálka: Týká se to především hormonální substituční léčby, která je velmi často používaná. Také se mění zvyklosti, rodina se zakládá později, je méně dětí a rizika stále stoupají.

autor: Hana Jurášková