Vstup do mistrovství je těžký, hráči nesmí na nic čekat. Dnes už mi hraní nechybí, říká bývalý hokejista Patrik Eliáš

Vstupní zápasy mohou na hokejovém mistrovství pro hráče předzamenávat jeden z nejkomplikovanějších problémů. O tom, jak český tým hraje a jak se hrálo v NHL, promluvil bývalý hokejista a expert Radiožurnálu Sport Patrik Eliáš.

„Vstup je nesmírně těžký. Hráči nemůžou na nic čekat, ba naopak, musejí být na sto procent připraveni a to se i povedlo. Druhý zápas s papírově slabším soupeřem může být těžký na psychiku.“ řekl host R-streamu Radiožurnálu Sport Patrik Eliáš, který dnes sbírá zkušenosti i jako trenér. Druhý nejproduktivnější Čech v NHL si atmosféru pátečního zápasu užil, líbila se mu zejména obětavost našeho týmu. „Zkušenější hráči mohou hokejové nováčky poučit,“ dodává.

I když Patrik Eliáš má americké občanství, více doma se cítí v Čechách. „V USA jsem prožil 22 let života, ale rodinu mám v Třebíči a čím jsem starší, tím si toho víc vážím,“ říká. Do Spojených států se vrací třikrát za rok, hlavně kvůli dcerám, které mají vřelý vztah k americkému životnímu stylu. Česko je ale podle Eliáše lepší svým zázemím.

Do New Jersey pojedeme jako Hujerovi, říká Patrik Eliáš. Jeho dres vyvěsí ke stropu sportovní haly

Patrik Eliáš

Přes dvacet let byl věrný klubu New Jersey Devils. Za pár dní klub slavnostně vyvěsí jeho dres ke stropu haly Prudential Center. Číslo 26 tak navždy vyřadí z užívání.

Z Třebíče do New Jersey

Hraní hokeje prý nijak nepostrádá. „Nehrál jsem už přes rok a nechybí mi to. V rámci trenérství mě to baví, ale raději si udělám čas na jiné sporty,“ říká hokejista, který své hlavní angažmá udělal na NHL v americkém klubu New Jersey Devils. S tímto týmem, kde strávil nejvíce let, si dodnes drží kontakty jak s hráči, tak s trenéry.

„Sleduji systémy evropského a kanadského hokeje, co to obnáší být trenérem NHL a jak se takový tým vede. Byla to obrovská zkušenost, která mě posunula dál. Pochopíte maličkosti, jaké dělají jednotlivý trenéři,“ popisuje jeho spolupráci v New Jersey. „Trenér John Hynes chce slyšet názory všech lidí, získává informace a posouvá ho to dál. Na společném setkání jsem řekl, že bych měl zájem s týmem spolupracovat. Uvidíme, jaká přijde pracovní nabídka,“ dodává.

„Měl jsem možnost hrát s těmi nejlepšími hráči NHL. Učil jsem se od nich a i to mě dostalo na nějakou úroveň.“
Patrik Eliáš

Jeho osobně by nejvíce lákala pozice asistenta trenéra. „U nás se to povedlo jen Hlinkovi a Lenerovi. Kdyby z toho vznikla ambice být hlavní trenér, tak se k ní teprve dopracuji – a nebo taky ne,“ přiznává Eliáš.

V mladí hrál nejprve fotbal, ale později inklinoval k hokeji a odešel z rodného Třebíče do Kladna. „Bylo to rozhodnutí mých rodičů. Pamatuji si, že jsme měli v hledáčku tři týmy, kam jít na talentovky – Kometu Brno, Duklu Jihlava a Kladno.“ Současný návrat kladenského klubu do extraligy je pro něj radostnou zprávou – zvláště proto, že si to hokejový tým zaslouží. „Návratem jsem mile překvapen, je to hokejové město se skvělou historii a skvělými hráči,“ myslí si host. 

autoři: Vojtěch Bidrman , anh
Spustit audio

Související