Vsetín podá v kauze vystěhování Romů stížnost k evropskému soudu ve Štrasburku

19. červen 2024

Vsetín podá v kauze vystěhování Romů v roce 2006 stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Podle jeho názoru bylo ve sporu porušeno právo na spravedlivý proces. Starosta Jiří Čunek (KDU-ČSL) s rozhodnutími nesouhlasí, řekl dnes novinářům. Advokátka romských rodin Zdeňka Poláková dnes ČTK řekla, že neví, v čem by měla být porušena práva města.

„Domnívám se, že město Vsetín naopak velmi dobře dopadlo, protože jednak tam byly navrhovány omluvy pro všechny žalobce a jednak byly navrhovány vyšší částky. Takže nevím, v čem by měla být porušena práva města Vsetína,“ uvedla advokátka. „Po sedmnáctiletém soudním řízení se město Vsetín stále cítí, že postupovalo správně, což si nemyslím nejen já, ale mnozí další také. Kde by měla být jejich práva porušena, to nevím,“ uvedla Poláková.

Vsetín vystěhoval romské rodiny z pavlačového domu v době, kdy Čunek město vedl. Dům byl ve špatném stavu, město jej pak nechalo zbourat. Někteří jeho obyvatelé, včetně žalobců z kauzy, předtím neplatili nájemné. Romové skončili buď v kontejnerových domech ve Vsetíně nebo ve starých domcích mimo kraj. Postup vyvolal kritiku Romů, ochránců lidských práv, politiků i starostů obcí, kam město Romy vystěhovalo. Romové se domnívali, že město porušilo jejich lidská práva a požadovali odškodné. Následovaly táhlé soudní spory, na jejichž konci bylo přiznání náhrady újmy romským rodinám.

‚Město platí za milosrdenství‘

Vsetín se letos obrátil na Ústavní soud. Nejvyšší soud (NS) totiž několika vystěhovaným rodinám navýšil odškodnění. Čtyřem rodinám s 46 členy NS přiřknul odškodné od města v souhrnné výši 1,825 milionu korun. Vedení radnice to považovalo za nespravedlivé. Čunek dříve uvedl, že město platí za milosrdenství, neboť v roce 2006 nevyhodilo neplatiče nájemného na ulici, ale pomohlo jim zajištěním nového bydlení. Advokátka romských rodin Zdeňka Poláková naopak tehdy uvedla, že starosta Vsetína situaci zkresluje. Město podle Čunka odškodnění již zaplatilo.

Navýšení odškodnění se týkalo z velké části žalobců, kteří byli při stěhování dětmi, a podle soudu jim nebylo možné přičítat zodpovědnost za to, že jejich rodina své problémy ve Vsetíně neřešila.

Čunek mohl vydělat vysoké částky

O nákladech řízení podle Vsetína rozhodl zatím nepravomocně Krajský soud v Ostravě, právní zástupkyni romských rodin údajně náleží 5,35 milionu korun. Město se proti tomu odvolalo. Poláková dnes uvedla, že dosud nebyla zaplacena ani polovina částky. Čunkovo vyjádření o nákladech řízení považuje za nevhodné a poukázala na to, že Čunek na sebe v důsledku kauzy upozornil a mohl coby senátor, starosta a hejtman vydělat vysoké částky.

Každý jiný žalobce by soudní spor, pokud by nepředložil relevantní skutková tvrzení, prohrál. V tomto případě je však zřetelná snaha soudů nalézt řešení kauzy z pohledu dnešní společenské atmosféry korektnosti a multikulturalistických tezí. Součástí těchto tezí je i jakési stigma a sebeobvinění většinové společnosti za nezvládnuté asimilační procesy, prohlásil dnes Čunek. Dodal, že město s tímto pojetím chápání práva zásadně nesouhlasí.

autor: agf | zdroj: ČTK
Spustit audio