Volby 2021: Jak jsou kandidující strany připravené čelit deseti hlavním povolebním výzvám?

Splní Česko svůj závazek vůči NATO? Financování obrany a armády politické strany rozděluje

8. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Univerzita obrany představuje centrum obranného a bezpečnostního výzkumu a vývoje Armády České republiky

Rozváželi zdravotnický materiál, pomáhali v nemocnicích a očkovacích centrech nebo v době omezeného pohybu hlídali okresy. I takové úkoly plnili vojáci v posledním roce a půl při pandemii koronaviru. Jaké návrhy v oblasti armády a obrany představují strany, které kandidují v letošních volbách?

Splní Česko po volbách svůj závazek vůči NATO a bude dávat na obranu slibovaná dvě procenta HDP? Postoj k financování obrany státu a armády politické strany rozděluje. Třeba pro opoziční koalici SPOLU jsou 2 procenta HDP jednoznačnou prioritou. Splnit závazek by chtělo i hnutí Přísaha, Strana zelených, Koruna česká, Aliance pro budoucnost nebo koalice Pirátů a hnutí STAN.

Všechny strany zároveň upozorňují, že armáda by měla umět reagovat i na nové hrozby, jako jsou například kybernetické útoky. To, že bude pokračovat v navyšování výdajů na obranu, slibuje i vládní hnutí ANO.

Čtěte také

Proti jsou naopak komunisté. Tvrdí, že armáda není schopná takovou částku utratit. Taky podle hnutí SPD nevychází rozpočet ministerstva obrany z reálných potřeb armády. Vládní ČSSD pak považuje za dlouhodobě udržitelné výdaje na obranu ve výši 1,4 procenta HDP.

Proti zvyšování jsou i zástupci stran Levice nebo Volný blok. Nejvíc se vymezují zástupci Aliance národních sil, podle kterých je největší hrozbou pro naši bezpečnost právě členství v NATO. Navrhují proto, abychom z aliance vystoupili a požádali o ochranu Rusko.

Branná služba, nebo povinná vojna

A jaké další návrhy v oblasti obrany strany představují? Například hnutí Otevřeme Česko normálnímu životu chce znovu zavést brannou službu. Hnutí Švýcarská demokracie by se zase inspirovalo u alpské země a na obranu by vyčlenilo 0,7 procenta HDP. Armádu by organizovalo jako domobranu s povinným vojenským výcvikem pro muže.

Obě myšlenky pak spojuje strana Volte pravý blok – ta chce obnovit základní vojenskou službu a národní armády po vzoru Švýcarska.

autoři: Gabriela Gálová , als
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser