Volby 2021: Jak jsou kandidující strany připravené čelit deseti hlavním povolebním výzvám?

Měly by školy nadále učit i na dálku? Většina kandidujích stran je proti, Moravané si přejí experiment

9. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Základní škola v Rokycanově ulici v Sokolově

V posledním roce si školství vyzkoušelo přechod do režimu online učení. Některé školy – například Základní škola Karlovice – by se dalšímu využívání distanční výuky nebránily, pomohla by jim však jasná pravidla. Měla by se ve školách zavést výuka na dálku, případně v jakých případech ji využívat?

Čtěte také

K pokračování výuky na dálku se strany staví převážně zamítavě. Ve většině odpovědí se opakuje, že distanční výuka je pouze mimořádné opatření, které nemůže nahradit osobní kontakt. Školy by jí tak měly využívat opravdu výjimečně, třeba v případě, kdy se žáci nemohou do výuky zapojit z vážných zdravotních důvodů. Hnutí Prameny pak připomíná, že denní výuka ve škole je důležitá pro samostatnost a soběstačnost žáků.

Vyučování na dálku považuje za krajní možnost i KSČM. Uzavření škol podle komunistů prohloubilo nerovnost v přístupu ke vzdělání, především děti z chudších rodin totiž neměly přístup k počítačům. S tím souhlasí i hnutí SPD nebo strana Levice.

S distanční výukou lze i experimentovat

Naopak koalice Pirátů a STAN uvedla, že by se nemělo promarnit to dobré, co výuka na dálku do škol přinesla. Zmiňují přitom právě využívání digitálních technologií ve výuce. Hnutí Otevřeme Česko normálnímu životu by výuku na dálku zavedlo jako jednu z možností například pro vyloučené lokality, přičemž zodpovědnost by převedlo více na rodiče.

Čtěte také

Strana Urza.cz by rozhodnutí o zavedení výuky na dálku nechala výhradně na školách, podobně jako Moravské zemské hnutí, které by jim ponechalo možnost převést část výuky do distanční podoby. Speciálním případem je strana Moravané, která doporučuje zavést distanční výuku v českých školách a na moravských ponechat prezenční. Po deseti letech by pak porovnala výsledky.

autoři: Gabriela Gálová , jkh
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?