Volby 2021: Jak jsou kandidující strany připravené čelit deseti hlavním povolebním výzvám?

Co vyřeší bytovou krizi? Stavba sociálních i družstevních bytů, snazší hypotéky a změna stavebního zákona

Projekt „10 výzev pro novou vládu“ představuje plány lídrů všech stran před sněmovními volbami. Další díl se týká bydlení. Jakým způsobem řešit rostoucí ceny nemovitostí? Na to jsme se zeptali volebních lídrů všech uskupení, která kandidují v říjnových sněmovních volbách. Vládní i opozičí strany se shodují na nutnosti výstavby sociálních bytů.  Některá uskupení zdůrazňují potřebu změny stavebního zákona nebo zákaz prodeje nemovitostí cizincům.

Není v možnostech rodiny si ušetřit na vlastní byt

Ušetřit si na vlastní nemovitost je pro Čechy čím dál obtížnější. Zájemci o nový byt zaplatí v průměru 70 tisíc korun za metr čtvereční. „Přestože jsme z malého města, žádné dostupné nemovitosti tady nejsou,“ říká Martina Faitová z východních Čech. Faitovi nakonec po čase narazili na prodej malého domku, byť mimo centrum města. Přestože chtěli dům koupit, neměli peníze.

Při současných cenách nemovitostí není v možnostech rodiny si ušetřit na solidní bydlení,“ krčí rameny paní Martina. Nakonec jim pomohli příbuzní, protože na hypotéku by nedosáhli a u státní půjčky nesplnili limitní věk žadatele.

Jakým způsobem řešit rostoucí ceny nemovitostí?

Odpovědi lídrů jednotlivých kandidujících stran a hnutí si přečtěte na serveru iRozhlas.cz.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.