Vojtěch Filip o církevních restitucích: Nejde o restituce, ale o dar. A ty se mají zdaňovat

Vláda se zabývala návrhem KSČM na zdanění finančních částí církevních restitucí, žádné konkrétní stanovisko ale nezaujala. Ministr financí Andrej Babiš ale návrh podporuje. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa je důležité, zda návrh bude mít dostatečnou podporu poslanců napříč politickým spektrem.

„Celý návrh zákona, kterému se říká restituce církevního majetku, restitucemi není. Je tam nejméně 5 subjektů, které vznikly dávno po roce 1989,“ říká v rozhovoru s moderátorkou Helenou Šulcovu s tím, že jde o dar. „A dary se normálně zdaňují,“ dodává.

V roce 1948 církvím nebyl majetek ukraden, protože patřil státu. A dnes podle něj církve žalují fyzické a právnické osoby a požadují konkrétní navrácení majetku, který je zastavěn.


Nenasytnost některých církví a církevních organizací je nepředstavitelná

V souvislosti se zákonem také upozorňuje na to, že jednotlivé politické strany mají plnit svůj program – například sociální demokraté podle něj slíbili ve svém volebním programu revizi církevních restitucí. S těmi také nesouhlasilo hnutí ANO.

„Je nutné se ptát poslanců, zda plní svůj volební program, se kterým přistupovali před voliče,“ upozorňuje.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: heš , prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.