Vlastimil Vondruška, historik a spisovatel

rozhovor s historikem a spisovatelem Vlastimilem Vondruškou o vydání Zlaté buly sicilské, ale také o životě běžných lidí ve středověku
Dnes si připomínáme 800. výročí vydání Zlaté buly sicilské římským panovníkem Fridrichem II. Moderátorka Lucie Výborná si proto povídala s historikem a spisovatelem Vlastimilem Vondruškou, který držel tuto unikátní listinu v rukou.
„Když vezmete do ruky originál Zlaté buly sicilské, cítíte chvění, před očima se vám objeví panovníci a tehdejší lid,“ popisuje Vlastimil Vondruška své pocity. „Zlatá bula sicilská má obrovský náboj, a to nejen kvůli obsahu, ale jde také o velmi pěkný dokument,“ dodává spisovatel, který se snaží na historii pohlížet civilníma očima.
„Lidé ve středověku byli jako my a znali spoustu věcí, které dnes považujeme za výtvor naší civilizace,“ zdůrazňuje Vlastimil Vondruška a jako příklad uvádí podprsenku. „Všichni víme, že podprsenky vznikly v Americe na přelomu 19. a 20. století, jenže v Rakousku se našla podprsenka, která může být až 600 let stará,“ poukazuje.
Středověk znal podle Vlastimila Vondrušky třeba také zákon proti domácímu násilí. „Lidé ve středověku znali spoustu věcí s tím rozdílem, že oni je nenadužívali. Byli pragmatičtí, protože žili ve velkém nedostatku,“ zmiňuje stinnou stránku středověku.
Často se popisujeme jako národ Švejků. Pasivní přístup ke svému okolí má podle Vlastimila Vondrušky také původ v době, která následovala po bitvě na Bílé hoře. „V době panování Přemysla Otakara I. byli Češi hrdým národem a čeští vojáci měli pověst drsných válečníků,“ připomíná.
Jakými panovníky byli Přemyslovci? Jakou historickou postavu má nejradši? A proč se snaží o to, aby si se svými čtenáři rozuměl? Také na tyto otázky odpověděl Vlastimil Vondruška.
Záznam celého rozhovoru s Vlastimilem Vondruškou a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Slovensko nebude hlasovacím automatem Bruselu jen proto, že si to přeje Fiala, říká místopředseda Směru
-
Trump představí zbrojní plán pro Ukrajinu. Poslat jí chce i útočné zbraně, píše americký server
-
17 pytlů. Policisté procházejí zajištěný majetek po asistentce, která měla ukrást sokolům miliony
-
ONLINE: Trump pošle Ukrajině střely Patriot. ‚Platit je bude Evropská unie,‘ zdůraznil