Vladimír Vojanec
Slouží jako filtr v našem těle a právě dnes oslavují. Ano, řeč je o našich ledvinách a dnešním Mezinárodním dni ledvin. Pokud bychom si na jejich zdraví chtěli připít, čím by to mělo být? „Měli bychom si připít stolní vodou a večer si dát nějakou dobrou šťávu nebo čaj,“ radí Vladimír Vojanec, primář hemodialyzačního střediska na Bulovce a čtvrteční host Lucie Výborné. Ta se jej zeptala nejen na ideální pitný režim, ale například i na to, jak je možné, že přibližně každý desátý člověk má problém s ledvinami, přestože o tom nemusí ani vědět. Po 11. hodině Vladimír Vojanec odpovídal i na otázky posluchačů v on-line rozhovoru.
Až deseti procentům lidí nefungují ledviny tak, jak by měly. A co je alarmující, většina z těchto lidí o svých problémech neví. Ledviny, které nepracují správně, totiž vůbec nemusí bolet. I proto Vladimír Vojanec upozorňuje: „Právě dnes probíhá ve vybraných nefrologických ambulancích screeningové vyšetření, a to zdarma. Jde o vyšetření jednak rizikových faktorů, jednak moči, hladiny cukru v krvi a krevního tlaku.“
Nemoci ledvin bychom neměli podceňovat. Jsou zrádné právě proto, že se můžou dlouho rozvíjet prakticky bez příznaků. Role ledvin v těle je přitom nenahraditelná. Víme o nich, že v našem těle hrají roli filtru. A kromě toho, že filtrují krev a odvádějí škodlivé látky z těla, také regulují množství tekutin v těle.
„Podílejí se však také na krvetvorbě a mají důležitou roli pro kostní metabolismus,“ doplňuje host Lucie Výborné a upozorňuje tak, že tělo je mechanismus, v němž vše souvisí se vším. Cukrovka a vysoký krevní tlak – i to tak mohou být faktory, který by nás měly vést ke znepokojení o stav našich ledvin.
Otázka, která v souvislosti s ledvinami často přichází na přetřes, a to nejen v odborných časopisech, bývá pitný režim. Všichni se shodují, že právě ten je pro činnost našich ledvin klíčový, rady týkající se konkrétního množství a typu tekutin, které bychom během dne měli vypít, se však liší. „Pitní režim sám o sobě nedokáže preventivně ledviny zachraňovat, jde však o určitý předpoklad pro to, aby se mohly vylučovat odpadní látky a netvořily se močové kameny,“ upozorňuje Vladimír Vojanec.
Pitný režim by podle něj měl být především pestrý. „Kromě minerálních vod by měl obsahovat stolní vody i ovocné šťávy. Pitný režim je navíc třeba přizpůsobit i dalším onemocněním,“ vysvětluje doktor.
Stačí podle něj při běžných klimatických podmínkách vypít 1,5 a 2 litry tekutin denně? Jak se žije člověku po transplantaci ledvin a jak taková operace vlastně vypadá? Otázky na tyto i na další otázky v rozhovoru zazněly.
Záznam celého rozhovoru s Vladimírem Vojancem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.
Po 11. hodině Vladimír Vojanec usedl před monitor počítače, aby zodpověděl i ty z posluchačských dotazů, na něž se během vysílání nedostalo. Čtěte dále a dozvíte se například to, kolik by měl člověk vypít během náročného aerobního cvičení, zda může činnost ledvin souviset s akné nebo na jaké internetové adrese hledat další informace o problémech spojených s našimi ledvinami.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka