Vánoční trhy v braniborské Postupimi mají české kořeny a hrdě se k nim hlásí
V Německu začala sezóna vánočních trhů. Skoro všechna náměstí najednou voní po svařeném víně a grilovaných klobásách. Někde bývají mezi stánky i kolotoče nebo kluziště, jiné trhy jsou spíš tradiční. Jako třeba v Postupimi, kde se o víkendu otevřely brány českého vánočního trhu. S prodejci z Česka si zašel popovídat zpravodaj Pavel Polák.
Poprchává a v uličkách mezi stánky je těsno. Lidé se posunují pomalu – v jedné ruce párek, v druhé svařené víno. Od Chomutova přijelo na postupimský trh osm stánkařů, mezi nimi i Richard. Na jeho stánku jsou hlavně výrobky ze dřeva, především hračky, ale na trhy vozí i karlovarské oplatky, o které je v Německu velký zájem.
Překvapivá norimberská vánoční tradice: Ježíšek je žena a po dobu svátků pracuje na plný úvazek!
Někde nosí dárky Santa Claus, někde Vánoční muž a někde se s nimi tahá i Děda Mráz. V jižním Německu, Rakousku a také u nás to má na starosti Ježíšek. Ve vánočním Norimberku se s ním dokonce můžete setkat osobně. Ale pozor, nenechte se zmást, Ježíšek není dítě, ale dospívající žena!
Richard má i speciální nabídku pro dětské zákazníky – v malé kreativní dílničce si mohou vymalovat vlastního dřevěného sněhuláka. Doma si ho pak můžou pověsit třeba na stromeček.
Kousek dál stojí menší stánek, u kterého prodává Jana Oprechtová. Na trhu nabízí svoje ručně paličkované krajkové výrobky. A zákazníci se jí přitom můžou podívat přímo pod ruce. Nad svými výrobky stráví od čtyř do dvaceti hodin pilné práce, podle toho, o jaký motiv jde.
Odkaz předků
Současný déšť a zima sice nejsou podmínky pro prodejce zrovna ideální, ale Jana i Richard doufají, že se vánoční atmosféra brzy rozjede. Podle Jany k ní patří pohoda, úsměv a dobrá nálada zákazníků, ale třeba taky vůně svařáku. Richard by zase uvítal, kdyby trochu nasněžilo. Lepší než déšť, říká.
Kromě dřeva a krajek na zdejším trhu narazíte i na další řemesla, třeba na českého nožíře a kováře. Čeští řemeslníci jsou tu dodnes připomínkou toho, že právě do Postupimi před necelými třemi sty lety přišli na pozvání pruského krále z náboženských důvodů čeští evangeličtí tkalci. Po nich se dodnes jmenuje i toto náměstí – Tkalcovské.
Související
-
Vánoční trhy v Německu budou letos mnohem bezpečnější, říká...
Pokud byste si dnes udělali výlet za naše západní hranice, zjistili byste, že se současné německé starosti od těch českých zas až tolik neliší. Už dva měsíce se Něm...
-
FOTO: Na nejznámějším vánočním trhu v Německu jako by se...
V Norimberku nosí o Vánocích štěstí „švestkový mužíček“. Se svařákem v ruce si ho na tradičním vánočním trhu prohlédl náš německý zpravodaj Pavel Polák…