Václav Hampl
55 ze 70 volitelů pro něj ve volbě rektora Univerzity Karlovy zdvihlo ruku. Proč se Václav Hampl, sobotní host Václava Žmolíka, rozhodl setrvat po další čtyři roky v čele nejstarší české univerzity? "Za dobu svého prvního funkčního období jsem se snad hodně naučil. Připadá mi, že mé služby univerzitě, kterou mám rád, by mohly být ještě o něco kvalifikovanější," vysvětluje staronový rektor UK. V neděli 29. listopadu bude hostem módní návrhářka Helena Fejková.
Znovuzvolen do čela nejstarší středoevropské univerzity byl Václav Hampl v období, které je pro české vysoké školy až nebývale bouřlivé. O nežádoucí pozornost věnovanou v médiích i ve veřejných debatách právě českému vysokému školství se v uvozovkách "zasloužila" Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni.
"Když ta aféra propukla, jen jsem nevěřícně kroutil hlavou," vzpomíná na počátky celé kauzy s takzvanými rychlostudenty v Plzni Václav Hampl. "Dalším mým pocitem bylo rozhořčení a přesvědčení, že něco podobného se musí urychleně napravit."
To, že by se podobní rychlostudenti mohli nacházet i na Karlově univerzitě, je podle jejího rektora velice nepravděpodobné. "V tomto mám v naši instituci poměrně slušnou důvěru. Nicméně je třeba mít naprostou jistotu, že je u nás vše v pořádku." A ve spolupráci s ministerstvem školství podniká Univerzita Karlova v tomto smyslu i patřičné kroky - na základě údajů z matriky kontroluje vytipované studenty.
Jaké jsou průběžné výsledky této důkladné kontroly? Proč zástupci vysokých škol polemizují s Bílou knihou terciárního vzdělávání, kterou připravilo ministerstvo školství? A jaký je názor Václava Hampla na takzvané státní maturity? I to se dozvíte v záznamu celého rozhovoru.
Záznam celého rozhovoru s Václavem Hamplem i s dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.