V Římě uložili tento týden ostatky blahoslavené Marie Restituty

9. březen 2013
Křesťanský týdeník , Křesťanský týdeník

Největší audioportál na českém internetu

Kardinál Christoph Schönborn v kostele sv. Bartoloměje v Římě při mši spojenou s uložením ostatků bl. sestry Restituty Kafkové | Foto: Martin Dorazín, Český rozhlas

Předání ostatků blahoslavené sestry Restituty

Blahoslavená sestra Marie Restituta rozená Helena Kafková. Za tímto poměrně neznámým řádovým a občanským jménem se skrývá neobyčejný příběh moravsko-rakouské ženy, která zemřela za druhé světové války mučednickou smrtí. Její ostatky byly tento týden uloženy v Římě

Helena Kafková se narodila v Brně 1. května 1894. V rodině se mluvilo česky, ale brzy se všichni přestěhovali do Vídně, kde Helena studovala a pomáhala v tamní nemocnici. Tato práce a vzor sester františkánek ji v roce 1914 přivedly ke vstupu do řádu.

Sestra Restituta – tedy Navrácená – se brzy stala pravou rukou primáře Stöhra a proslula jako razantní vrchní sestra – pacienti jí proto přezdívali sestra Resoluta, sestra Rázná.

Obraz blahoslavené sestry Restituty

„Ona rozhodně byla velmi energická. Z této povahy také vyrůstalo to, že se dokázala nacistům vzepřít.“

Říká kardinál Miloslav Vlk.

Sestra Restituta, přestože byla velmi zbožná, nesplňovala příliš představu o tom, jak má řeholnice vypadat. Ráda si zašla do vídeňských restaurací, kde si nejraději objednávala guláš a pivo. Vážila proto trochu víc než jiné řádové strany, ale to se asi v jídle i díle projevila paličatá moravská povaha, která nakonec neustoupila ani nacistům.

Mše v kostele sv. Bartoloměje v Římě spojená s uložením ostatků bl. sestry Restituty Kafkové

„Ona byla proti nacistické ideologii, která chtěla popírat náboženství a odstraňovat náboženské symboly. A ona řekla: Ne!“

Nacisté sestru Restitutu nakonec obvinili z rozšiřování antifašistických letáků a v roce 1942 ji zatkli přímo na operačním sále. V rakouském Mödlingu se obětavě starala o nemocné a sama doplatila na svůj veřejný odpor proti nacismu. V roce 1943 byla sťata.

Mučednickou smrt připomněl arcibiskup vídeňský Christoph Schönborn, který se stejně jako sestra Maria narodil v českých zemích. Celebroval mši před uložením jejích ostatků.

Kardinál Christoph Schönborn v kostele sv. Bartoloměje v Římě při mši spojenou s přenesením ostatků bl. sestry Restituty Kafkové

Kardinál Vlk dodává, že tato blahoslavená sestra patří nám i sousedům.

„Máme k ní ten vztah, že je naše konationale, jak se říká, čili patří k nám. Patří samozřejmě i rakouskému národu, je to naše společná svatá.“

Kardinál Dominik Duka upozorňuje, že si této naší blahoslavené dost málo všímáme:

„My musíme poctivě říci, že víme o její životní oběti, ale tím, že prožila většinu života ve Vídni, jsou ty znalosti o ní poměrně malé. Myslím, že je to vůbec dané těmi posledními lety, kdy žijeme ve velkém chvatu a už se neotáčíme dozadu za tím, co bylo a čím vším církev a lidé, kteří skutečně brali víru vážně, prošli – ať to bylo za nacismu nebo za komunismu.“

Kostel sv. Bartoloměje v Římě

Sestra Marie Restituta Kafková měla pozoruhodný život. Proces beatifikace teď vlastně dospěl ke svému epilogu. Její ostatky spočinou tady, na jednom z nejkrásnějších míst Říma – na Tiberském ostrově v bazilice svatého Bartoloměje.

Předání ostatků blahoslavené sestry Restituty

autor: mdo