V Česku chybí veterináři nejen pro hospodářská zvířata. Lidé obor opouštějí, varuje expertka. Problém je i v přijímacím řízení
Čím dál tím častěji musí hospodářská zvířata čekat na veterinární pomoc, nebo za nimi veterináři cestují dlouhé kilometry. Může za to nedostatek veterinářů pro velká hospodářská zvířata a koně. „Veterinární péče o velká zvířata je časově náročná, je potřeba fyzický potenciál, jedná se o práci spíše pro muže. S narůstající feminizací veterinární profese chodí na veterinu spíš ženy, muži chybí,“ říká prezidentka Komory veterinárních lékařů Petra Šinová.
„Veterinářů nemáme dost ani v malých praxích. Často dochází k syndromu vyhoření. Ženy jdou na mateřskou, mnohé se nevrátí, nebo už po škole opouští obor,“ vysvětluje Petra Šinová. Podle ní je za nedostatkem mužů v oboru už přijímací řízení. „Máme jednotné přijímací řízení, většinou se hodnotí prospěch, hodnotí se testy. Trendem je, že ženy mají na středních školách lepší výsledky, bývají na testy lépe připravené, získají větší množství bodů, mají větší šanci se na školu dostat.“
Související
-
Nakrmí, podojí i ošetří. Nejmodernějšího robota si nemůžou vynachválit krávy ani farmáři
Zemědělci v nenápadné vesničce Radim u Jičína se pyšní nejmodernějšími roboty svého druhu v celém Česku. Pořídili je při stavbě dalšího kravína.
-
‚Fena umírala bez pomoci.‘ V Karlovarském kraji chybí veterinární pohotovost, má se to změnit
Pokud potřebují karlovarští majitelé ošetřit své domácí zvíře třeba v nočních hodinách, čeká je cesta do Plzně, nebo do Prahy. Ne každé zvíře ale takovou cestu zvládne.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.