Umíme reagovat i jinými nástroji než zajišťovacími příkazy, říká šéfka Finanční správy Tatjana Richterová

Od politiků jsem nedostala žádné zadání. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to říká generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová, která zároveň připouští, že jejím cílem je zklidnění situace po kritice v médiích v rámci finanční správy.

„Zajišťovací příkazy jako takové byly pojaty docela nestandardně. Domnívám se, že to bylo vzhledem k tomu, že jsme měli propad DPH a daňové podvody dosahovaly docela vysoké úrovně,“ vysvětluje.

Dodává také, že s nástupem kontrolních hlášení se rozkryly daňové podvody v plné výši a cílem bylo zachránit co nejvíce prostředků do rozpočtu. Byl ale takový postup správný?

„Nálezy nebo rozhodnutí Nejvyššího správního soudu nebo i soudů krajských nám vyčítají, že jsme měli možnost postoupit i jinými kroky. Z mého pohledu v některých případech ta praxe byla až moc přísná, částečně to byla chyba,“ říká k zajišťovacím příkazům.

Zajišťovací příkazy se snažíme řádně zdůvodnit.
Tatjana Richterová

Dodává také, že nyní zajišťovací příkazy podle statistik klesají, a za poklesem stojí více faktorů než jenom změna metodiky. 

„Umíme zacílit na daňový podvod, umíme i jinými nástroji reagovat na činění podvodu,“ říká s tím, že ještě loni to ještě nebylo tak rozpracované.

 

autoři: Tomáš Pancíř , prh

Související