Úkol pro nás? Hledat společnou řeč a připomínat si, že spolu musíme fungovat, říká Kovy

17. listopad 2023

Karel Kovy Kovář je youtuber a moderátor. Svými edukačními videi zprostředkovává nejen mladým lidem třeba téma mediální gramotnosti. Jak podle něj právě mladá generace vnímá 17. listopad? „Současná doba je složitá, je důležité vzpomínat, ale také rýsovat podobnosti s dneškem – myslím si, že je důležité odnést si z polistopadového vývoje nějakou lekci, kriticky jej nahlížet, bavit se s těmi, kteří měli jiná očekávání,“ říká youtuber. A co si myslí o zlobě a závisti?

„Myslím si, že je nutné myslet na naše silnější stránky a mluvit o tom, jaké hodnoty nás spojují, jaké vize do budoucna máme, jakou zemi bychom chtěli pro naše děti,“ zamýšlel se nad výročím sametové revoluce.

V událostech, které začaly před 34 lety, bylo jedno z klíčových hesel, že pravda zvítězí. Podle Kováře to pravda dnes rozhodně nemá jednoduché, obzvláště s příchodem umělé inteligence, kde přestává být i video věrohodným důkazem.

Učit se ověřovat zdroje

„Když jsme viděli někoho promlouvat na videu, tak to byl odraz reality. Najednou vidíme generované avatary a videa i fotky jsou čím dál tím podobnější realitě,“ podotkl Kovář.

Podle něj může kdokoli pomocí nástrojů umělé inteligence vkládat jiným do úst slova, která nikdy neřekli. „Myslím, že to je ještě větší výzva a zdvižený prst, abychom pochopili, jak důležité je mluvit o výběru zdrojů, o určité zdrženlivosti sdílet dál informace, které si sami neprověříme,“ řekl Kovář.

Karel Kovář

Mínil, že bude potřeba rozvinout mediální gramotnost, která je někdy vnímána kontroverzně a v gesci „ministerstva pravdy“, jež lidem zakazuje mít vlastní názor. „Myslím si, že je to určitý set dovedností, který nám umožňuje pravdu lépe rozpoznat a určovat, odkud sdělení bereme, jestli jsou ze zdrojů, který můžeme věřit, anebo jestli bychom mohli naopak být zdrženlivější,“ myslel si Kovy Kovář.

Youtuber má obavy z toho, že by třeba právě jeho hlas mohl s pomocí umělé inteligence šířit slova, která nikdy nikde neřekl. „Děsí mě to, ale myslím, že je to výzva pro nás všechny a určitě i pro tvůrce. Mám z toho velký respekt. Když se ale setkám s něčím, co je nové, co možná neznám, tak na to hledím jako na určitou výzvu a příležitost.“

Celý rozhovor si můžete poslechnout v audioverzi v článku.

autoři: Tomáš Pancíř , mga

Související