Tradiční kosovský předkrm je bílý, tučný, ostrý a sytý. Bez vína si ho ale vychutná málokdo

Kosovská pochoutka lëng speca je vydatná a vystačí i na samostatné jídlo.

V kosovských restauracích si hosté na začátek večeře objednávají lëng speca, tedy misku velmi tučného bílého smetanového dipu s pálivou paprikou a čerstvě upečeným chlebem. Někdo jen jako chuťovku, někdo jako plnohodnotné jídlo. Ovšem bez skleničky vína na zjemnění chuti pálivých paprik se jeho konzument neobejde.

Je docela běžné, že když si host v restauraci Symfony v centru Prištiny sedne ke stolu a číšník se ho zeptá, co si dá, odpověď zní lëng speca s chlebem a salát. Může to být začátek větší večeře pro dva, nebo kompletní jídlo pro jednoho, protože chlebová placka přes celý talíř a miska hutného krému dokáže dobře zasytit.

Hledáte partnera na celý život? V kosovském Prizrenu vám ho pomůže najít kouzelná fontána

Prizren - náměstí Shadervan s kouzelnou fontánou

Bývalá jihosrbská provincie Kosovo je už 10 let nezávislou republikou. Mladý stát se snaží prezentovat i jako turisticky přitažlivá země. Jednou z jeho perel je starobylé město Prizren v jižním cípu země, ležící pod horami zvanými srbsky Šar Planina a albánsky Malet e Sharrit. Je důkazem prolínání kultur v tomto koutu Evropy a příkladem unikátní etnické a náboženské rozmanitosti, která není ve zbytku Kosova úplně běžná.

Pálivá kalorická bomba

Naim Bajraktari je původním povoláním právník, ale už 15 let se věnuje své restauraci na rušné ulici stoupající od centra k novým sídlištím kosovské metropole.

Příprava bílého krémového dipu začíná upečením a nakrájením úzkých červených pálivých paprik. Na kolečka a proužky nakrájená paprika se smíchá s dipem, který si kuchař připraví během deseti minut, zatímco se papriky pečou v troubě.

lëng speca se připravuje ze zakysané smetany, kefíru, bílého sýra a pečených pálivých paprik.

„Na přípravu lëngu je potřeba půl kila zakysané smetany, kefír, půl kila bílého sýra z kravského mléka a sůl,“ vyjmenovává ingredience pan Bajraktari. K promíchání směsi není nutný žádný mixér, všechno stačí prohníst rukou. Tukově laktózní bomba je hotová za chvíli.

Nekrájet, odlamovat!

Příprava tradičního chleba pagač trvá také jen pár minut. Kuchařovi Habibovi Vitiovi zabere smísení půl kila mouky, prášku do pečiva, soli a perlivé vody asi pět minut. Pagač se musí vtlačit až do krajů formy a pak se do těsta udělá vidličkou několik dírek, aby měl vzduch kudy unikat ven.

Látka v chilli papričkách tlumí chronickou bolest, zjistili čeští vědci

03338881.jpeg

Čeští vědci objevili další léčivé účinky chilli papriček. Za jejich pálivost může kapsaicin, který dokáže utlumit chronické bolesti. V Česku si lidé mohou koupit speciální náplasti s touto látkou, které lokálně otupí nervová zakončení.

Takto připravené těsto se vloží do pece, kde stráví asi deset minut. Ještě teplý pagač se podle Naima Bajraktariho nemá krájet nožem, ale měl by se odlamovat po kouscích a potom namáčet do omáčky z kysané smetany, kefíru a pálivých paprik.

Ovšem předtím, než strčíte sousto do úst, doporučuji z vlastní zkušenosti nalít si sklenici červeného vína. Papriková pochoutka je totiž opravdu velmi ostrá.

Spustit audio
autoři: Pavel Novák, Anna Duchková|zdroj: Český rozhlas