Televize a papuče? Nic pro důchodce z Varšavy

12. květen 2010
Zblízka

Důchodci si často stěžují, že jejich život je nudný a že nemají moc možností, jak se bavit. Většina tak tráví čas před televizí, nehýbe se a důsledkem toho má zdravotní problémy. Varšava však na seniory myslí a několikrát do roka pro ně organizuje sportovní pikniky.

Stručné instrukce na úvod a starší pán už testuje první neobvyklou atrakci – hod mobilním telefonem. Pro ty nejlepší jsou připraveny atraktivní ceny. Takzvaná senioráda začíná a aktivní důchodci se můžou bavit.

„Je to skvělá věc. Právě nás zvou na cvičení, tak už běžím,“ říká mi jedna z účastnic. A další ji doplňuje: „Mám ráda pohyb. Jsem stará, tak musím něco dělat.“

Přidává se ke skupince starších žen pod pódiem. Mladá studentka seniorkám ukazuje, jak se dá i ve stáří protáhnout tělo.

Přecházím k dalšímu stanovišti. Manželský pár sbírá body do soutěže, na řadě je právě pan Henryk. Co nejrychleji musí navinout provázek se závažím na dřevěnou tyč. A hned vedle ho čeká další disciplína. „Tady se hází pytlíkem s pískem na cíl. Senioři si mohou vyzkoušet, jakou mají sílu v ruce a přesnost,“ vysvětluje mi mladá slečna.

A co se děje u kolegyně? Tady se zase učí držet rovnováhu. „Se sáčkem na hlavě musí senioři obejít překážky a pak si sednout na židli. Měří se jim při tom čas,“ dodává dívka, která akci pro seniory považuje za skvělý nápad. „Samozřejmě, 50 procent starších lidí sedí doma a dívá se na televizi. Tady jsou na vzduchu, sportují a naruší svůj stereotyp.“

„Je to skvělé. Mám ochrnutou ruku a pro mě je to ideální cvičení,“ pochvaluje si starší paní a dodává: „Chci vyzkoušet všechny atrakce, které tu jsou.“

Její muž už trénuje na pěveckou soutěž. Zpívá mi hit, se kterým chce uspět. Nechám ho zpívat a mířím zatím k další skupině důchodců. Zdá se, že začíná lekce bubnování.

„Snažíme se vytvořit kruh z bubnů. Lidé, kteří nikdy nebubnovali, se naučí základní údery i techniku hry na další hudební nástroje. A jak slyšíte, některé starší dámy už po pár minutách hry skvěle drží rytmus,“ chválí si muzikant nadšení seniorů.

Tuto akci pro ně vymyslela před pár lety paní Ewa Kozdron, profesorka Varšavské akademie tělesné výchovy. „21 procent obyvatel Varšavy má víc než 60 let. Musíme jim nabídnout způsob, jak trávit volný čas,“ říká mi a pokračuje: „Ve stáří začínáme lenivět, už se tolik nepohybujeme, nechce se nám z domu a většinou také nemáme s kým. Proto jsou tyto akce pro seniory tak důležité – musíme je motivovat.“

O důchodce se na pikniku starají studenti, kteří se specializují právě na sportovní aktivity pro starší populaci. „Nejdůležitější je, aby se lidé hýbali. Aby něco dělali, neseděli doma, zkrátka vyrazili mezi lidi. Je jedno, jestli to bude chůze, nebo tanec,“ říká mi jedna ze studentek.

A tady už se nám blíží do finiše paní, která si vyzkoušela kriket. V sedmdesáti letech ho hrála poprvé v životě. Je vidět, že život důchodců nemusí být jen nudný.


zvětšit mapu: Akademie tělesné výchovy Józefa Piłsudského ve Varšavě, místo konání Seniorády 4
autor: pev
Spustit audio